Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Naukowcy rozmawiają o polsko-niemieckim pojednaniu

Naukowcy rozmawiają o polsko-niemieckim pojednaniu

9

„Pojednanie polsko-niemieckie. Bilans 30-lecia” to międzynarodowe seminarium, które rozpoczęło się w Krzyżowej w piątek, 7 grudnia. Naukowcy rozmawiają o pojednaniu polsko-niemieckim z perspektywy blisko 30 lat. Nie tylko poddają analizie elementy całego procesu, ale także dyskutują nad zasadnością samego sformułowania „pojednanie” oraz na ile aktualna jest metafora mówiąca o „kiczu pojednania”.

Ważnym elementem seminarium jest refleksja nad swoistą „mapą drogową” – wykazem dobrych praktyk w procesie pojednania, który mógłby znaleźć zastosowanie w próbach rozwiązania obecnych konfliktów międzynarodowych i międzyludzkich w Europie i na świecie – podkreśla dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa”, koordynator wydarzenia. – Jest to zadanie tym ważniejsze, iż do Fundacji „Krzyżowa” – jako do rozpoznawalnego miejsca pojednania polsko-niemieckiego – wielokrotnie zwracają się organizacje z całego świata, z pytaniem o refleksje na temat możliwości przeniesienia doświadczeń polsko-niemieckich na inne kraje.

Wśród wykładowców seminarium znaleźli się pracownicy naukowi z polskich i niemieckich uczelni, a także organizacji europejskich zajmujących się tematyką pojednania i relacji polsko-niemieckich. Seminarium ma charakter otwarty, a wykłady są tłumaczone symultanicznie. Wykłady odbywają się w Pałacu na terenie Fundacji w Krzyżowej.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Z programem seminarium można się zapoznać na stronie internetowej Fundacji.

***

Proces pojednania polsko-niemieckiego należał do najdonioślejszych procesów politycznych i społecznych w Europie XX wieku. Tak jak bez pojednania niemiecko-francuskiego nie byłoby Unii Europejskiej, tak bez pojednania polsko-niemieckiego nie byłoby Unii Europejskiej obejmującej swoim zasięgiem prawie cały kontynent. Przy czym proces pojednania polsko-niemieckiego cechował się własną specyfiką. Nastąpił po dramatycznych wydarzeniach historycznych oraz w nieporównywalnie mniej korzystnych warunkach politycznych niż proces pojednania niemiecko-francuskiego.

Proces pojednania polsko-niemieckiego był również demonstracją siły inicjatyw oddolnych, społeczeństwa obywatelskiego oraz wartości chrześcijańskich i humanistycznych. Pokazał, jak wielką moc sprawczą mogą mieć odwaga cywilna, odpowiedzialność za dobro wspólne, dialog, spotkanie, solidarność.

W listopadzie 1989 r. w Krzyżowej miała miejsce Msza Pojednania, z udziałem pierwszego niekomunistycznego premiera RP, Tadeusza Mazowieckiego, oraz kanclerza RFN, Helmutha Kohla, będąca kamieniem milowym na drodze do pojednania polsko-niemieckiego.

/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, opr. mn/

Poprzedni artykułOmlet, czyli gorzka satyra na lokalną władzę [FOTO]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Ofiar Oświęcimskich