Strona główna Wydarzenia Świdnica Świetna zabawa bez barier

Świetna zabawa bez barier

0

W ramach współpracy między Miejskim Przedszkolem Integracyjnym nr 16 „Słoneczko” a Środowiskowym Domem Samopomocy w Świdnicy 21 listopada odbyło się spotkanie integracyjne. Współpraca, podejmowanie wspólnych działań ma na celu zarówno rozwijanie akceptacji względem osób niepełnosprawnych, dostrzeganie ich wartości, talentów, jak i umożliwienie osobom niepełnosprawnym pozytywnych kontaktów z osobami sprawnymi, prezentacji swoich mocnych stron, a co za tym idzie wzmocnienie samooceny. Doskonałą okazją do realizacji tych celów jest wspólna zabawa.

Przedszkolaki z II grupy pod opieką  Violetty Wiercińskiej i Marzeny Olatowskiej odwiedziły podopiecznych ŚDS przy ulicy Kozara-Słobódzkiego, którzy przygotowali wspaniały występ pod kierunkiem p. Teresy Krukowskiej. Uczestnicy ŚDS wykonali „Teatr do góry nogami”, „Żuka” oraz „Kłamczuchę” Jana Brzechwy – inscenizacje wierszy do utworów muzyki poważnej. Odbyły się także występy solowe w wykonaniu utalentowanych podopiecznych placówki – Stanisława Ostafińskiego, Mariusza Kuchty, Mariusza Kowracha, a także Mateusza Płonki. Przedszkolaki ze „Słoneczka” wzięły również udział we wspólnych zabawach oraz tańcach integracyjnych.

Dzieci dobrze bawiły się w towarzystwie osób niepełnosprawnych, zupełnie nie zważając na ludzkie niedoskonałości. Uczęszczając bowiem do grupy integracyjnej na co dzień uczą się wrażliwości na potrzeby innych osób oraz akceptacji i tolerancji. Dlatego też z dużą radością odwiedziły „starsze koleżanki i kolegów”, z przyjemnością obejrzały ich występy oraz uczyły się nowych tańców integracyjnych i zabaw naśladowczych.

Na koniec wspólnie spędzonego czasu wszyscy zajadli się pysznymi cukierkami. A „na wynos” przedszkolaki dostały węża z balonów. Każde dziecko dostało cząstkę balonowego węża do domu na pamiątkę spotkania integracyjnego.

/Przedszkole Słoneczko/