Strona główna Wydarzenia Praca zdalna – wady i zalety

Praca zdalna – wady i zalety

0

Pracę zdalną w Polsce wykonuje około 6 proc. pracowników (według Banku Światowego) i są to najczęściej osoby zajmujące się nowymi technologiami bądź mediami, np. programiści, graficy, dziennikarze czy designerzy. Zainteresowanie tego typu zatrudnieniem rośnie i coraz więcej ludzi chciałoby podjąć pracę w takiej formie. Czym zatem jest praca zdalna i jakie są jej zalety oraz wady?

Czym jest praca zdalna? 
Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków nałożonych przez pracodawcę poza siedzibą firmy, najczęściej we własnym mieszkaniu, z wykorzystaniem najnowszej technologii. Efekty pracy są przesyłane do pracodawcy przez internet.

Osoby podejmujące taką formę zatrudnienia nazywa się freelancerami. Najczęściej osoby te pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne (zlecenia, o dzieło). Często praca zdalna traktowana jest jako praca dodatkowa.

Propozycje dodatkowej pracy zdalnej znaleźć można na stronie: https://zarabiajprzez24.pl/zdalna-praca-dodatkowa/

Zalety i wady pracy zdalnej
Taki rodzaj zatrudnienia ma oczywiście swoje zalety, ale i wady. Nie jest wskazany przy każdym zawodzie i nie każdy pracownik w tym trybie pracy się odnajdzie.

Praca zdalna czy też e-praca odpowiednia jest dla pracowników, którzy zajmują się analizowaniem i przetwarzaniem informacji, ponieważ wyniki ich pracy nie są materialne i nie wymagają kontaktu fizycznego z pracodawcą. Dlatego najczęściej ten tzw. wolny zawód wykonują informatycy, graficy, copywriterzy, specjaliści SEO, tłumacze, redaktorzy, rysownicy itp. Taka forma pracy idealnie też nadaje się dla młodych rodziców, chcących połączyć obowiązki służbowe z wychowywaniem dzieci.

Takie zatrudnienie daje też pewne korzyści pracodawcom, np. możliwość pozyskania bardzo dobrego pracownika, który mieszka daleko od siedziby firmy. Zdalny pracownik to również ograniczenie kosztów, bo nie ma potrzeby organizowania mu miejsca pracy i zapewniania odpowiedniego sprzętu.

Oczywiście także pracownik ma szereg przywilejów z tego tytułu. Po pierwsze, swoboda. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo daje możliwość pracy tam gdzie chcemy, w domu czy na łonie przyrody – jeśli czujemy taką potrzebę i jeśli jest zasięg. Jest to duża oszczędność czasu, którą tracimy chociażby na dojazd do miejsca pracy.

Ale są też minusy pracy zdalnej. Z perspektywy pracodawcy – może pojawić się brak zaufania do pracownika, bo nie ma nad nim pełnej kontroli i nie może sprawdzić, czym tak naprawdę zajmuje się jego pracownik. Nie ma mowy też o jakiejkolwiek atmosferze w pracy, relacji międzyludzkiej czy kulturze organizacyjnej. A to integracja zespołu sprawia, że pracownicy dbają nie tylko o indywidualny rozwój, ale o wspólne dobro i rozwój firmy.

Z perspektywy pracownika też można dostrzec pewne wady. Przede wszystkim taki charakter pracy wymusza samodyscyplinę. Sam musi sobie ustalić grafik, pilnować terminów i umiejętnie oddzielić życie prywatne od zawodowego. Ponadto pracując w domu nie ma kontraktu z innymi pracownikami, co może negatywnie wpływać na jego rozwój zawodowy.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułListopadowy Targ Ziemi
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]