Strona główna Polityka II tura wyborów samorządowych rozpoczęta. Wyniki już w nocy?

II tura wyborów samorządowych rozpoczęta. Wyniki już w nocy?

0

Kto stanie na czele samorządu w Świebodzicach, gminie Marcinowice i gminie Świdnica? Od godziny 7.00 mieszkańcy mogą oddawać głosy na wybranych przez siebie kandydatów na fotel burmistrza lub wójta. Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21.00.

Ponowne głosowanie odbywa się w 649 gminach w całej Polsce. Dotyczy to tych gmin, w których żaden z kandydatów podczas I tury wyborów nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. Podczas niedzielnego głosowania Państwowa Komisja Wyborcza dwukrotnie przedstawi informacje o przebiegu II tury wyborów, incydentach wyborczych, a także dane dotyczące frekwencji.

W związku z II turą wyborów na terenie całej Polski obowiązuje cisza wyborcza, niezależnie od tego, czy w danej gminie odbędzie się ponowne głosowanie, czy też nie. Zakończy się ona wraz z końcem głosowania. Do tej pory świdnicka policja nie otrzymała żadnych sygnałów dotyczących łamania ciszy lub innych prób zakłócenia przebiegu wyborów.

Kiedy znane będą wyniki wyborów? – Chcielibyśmy podać [wyniki] już następnego dnia po wyborach, ale to zastrzegam się, też nie możemy tego gwarantować w 100 procentach, zależy to od tego, kiedy dostaniemy obwieszczenia od komisarzy. Może to być i pierwszego dnia po wyborach, przed południem, może być i po południu, może być też wtorek – twierdzi szef PKW, Wojciech Hermeliński. Z kolei jak informuje rzecznik PKW, konferencja prasowa dotycząca rezultatów II tury głosowania planowana jest na noc z niedzieli na poniedziałek albo w poniedziałkowy ranek. Godzina jej rozpoczęcia zależy od ustalenia wyników wyborów na obszarze wszystkich województw.

Jak głosować?
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że wyboru kandydata należy dokonać poprzez postawienie znaku „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce znajdującej z lewej strony, obok wybranego przez nas nazwiska.

Gdzie głosować?
Na terenie powiatu świdnickiego powtórne głosowania odbędą się w Świebodzicach, gminie Marcinowice oraz gminie Świdnica. Głosy można będzie oddać w tych samych lokalach co podczas I tury wyborów.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSzare Wilki spadły na samo dno ligowej tabeli [FOTO, VIDEO]
Następny artykułŚwidnicka giełda staroci zachwyca [FOTO/VIDEO]