Strona główna Polityka II tura wyborów. Frekwencja w Świebodzicach wyższa od krajowej

II tura wyborów. Frekwencja w Świebodzicach wyższa od krajowej

4

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze dane dotyczące frekwencji w II turze wyborów samorządowych. Do godziny 12.00 swój głos oddało 15.61% uprawnionych wyborców. Jak wygląda zainteresowanie wyborami wśród głosujących dziś mieszkańców gmin z terenu powiatu świdnickiego?

Zgodnie z przedstawionymi danymi PKW, do południa w całym kraju swój głos oddało 1 481 178 osób spośród 9 486 846 uprawnionych. W przypadku województwa dolnośląskiego, w pierwszych pięciu godzinach niedzielnego głosowania, przy urnach pojawiło się 13.12% wyborców.

W Świebodzicach frekwencja wyniosła równo 16,00%. W gminie Marcinowice do południa zagłosowało 15.27% uprawnionych, natomiast w gminie Świdnica – 13.15%.

Dla porównania, podczas I tury wyborów, 21 października, w Świebodzicach do południa głosowało 15.36%, w gminie Marcinowice – 16.54%, natomiast w gminie Świdnica – 13.70% uprawnionych.

Kolejne dane dotyczące frekwencji zostaną przedstawione przez PKW o godzinie 18.00. Głosowanie potrwa do godziny 21.00.

Kiedy znane będą wyniki wyborów? – Chcielibyśmy podać [wyniki] już następnego dnia po wyborach, ale to zastrzegam się, też nie możemy tego gwarantować w 100 procentach, zależy to od tego, kiedy dostaniemy obwieszczenia od komisarzy. Może to być i pierwszego dnia po wyborach, przed południem, może być i po południu, może być też wtorek – twierdzi szef PKW, Wojciech Hermeliński. Z kolei jak informuje rzecznik PKW, konferencja prasowa dotycząca rezultatów II tury głosowania planowana jest na noc z niedzieli na poniedziałek albo w poniedziałkowy ranek. Godzina jej rozpoczęcia zależy od ustalenia wyników wyborów na obszarze wszystkich województw.

Jak głosować?
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że wyboru kandydata należy dokonać poprzez postawienie znaku „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce znajdującej z lewej strony, obok wybranego przez nas nazwiska.

Gdzie głosować?
Na terenie powiatu świdnickiego powtórne głosowania odbędą się w Świebodzicach, gminie Marcinowice oraz gminie Świdnica. Głosy można będzie oddać w tych samych lokalach co podczas I tury wyborów.

Michał Nadolski
[email protected]