Strona główna Wydarzenia Świdnica Uczniowie zwiedzili elektrownię

Uczniowie zwiedzili elektrownię

0

22 października uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych o profilu technik mechatronik wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do Elektrowni Turów w Bogatyni. Elektrownia ta jest obecnie częścią koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Jest to elektrownia cieplna, w której pracuje 6 bloków energetycznych, a podstawowym paliwem jest węgiel brunatny, pozyskiwany w pobliskiej Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Obecna moc elektrowni to blisko 1500 MW, a w budowie jest kolejny blok o mocy 450 MW, który zostanie uruchomiony do 2020 roku.

Uczniowie w trakcie 2,5-godzinnego zwiedzania mieli okazję zapoznać się m.in. z procesem transportu węgla systemem taśmociągowym, przebiegiem procesu spalania węgla i podgrzewania wody oraz pary, a także procesem wytwarzania energii elektrycznej przez prądnice, napędzane turbinami zasilanymi parą wodną. Przy okazji udało się odwiedzić wnętrze bloku energetycznego, jedną z nastawni, gdzie czuwa się nad prawidłowym przebiegiem wszystkich procesów, a także taras widokowy, usytuowany na jednym z bloków, skąd można było podziwiać widok na cały teren elektrowni i pobliskie miasteczka polsko-czesko-niemieckiego pogranicza.

W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zatrzymali się jeszcze na chwilę, by z tarasu widokowego spojrzeć na rozległą kopalnię węgla brunatnego, wydobywanego metodą odkrywkową. Wycieczki takie jak ta bardzo wzbogacają proces dydaktyczny, wzbudzają większą motywację do nauki oraz zainteresowanie zawodem a uczniowie bardzo chętnie w nich uczestniczą.

/Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy/

Poprzedni artykułChcieli nastraszyć kolegów. 16-latek skończył w szpitalu
Następny artykułZderzenie na Esperantystów. Dachowanie w Bystrzycy Dolnej