Strona główna Sport Inne Stawką sprawność i zdrowie najmłodszych mieszkańców Świdnicy

Stawką sprawność i zdrowie najmłodszych mieszkańców Świdnicy [FOTO]

0

Aktywna szkoła, to aktywne dzieci. W myśl tego hasła, w marcu tego roku na Dolnym Śląsku wystartowała pilotażowa edycja programu Aktywne Szkoły MultiSport (ASM). W ramach ASM, 35 szkół podstawowych bierze udział w międzyszkolnym turnieju, opartym na testach sprawnościowych EuroFit+. W programie udział bierze między innymi Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy, gdzie w tym tygodniu wystartowała II runda turnieju. 

Rywalizacja odbywa się tylko na poziomie szkół, dlatego uczniowie nie konkurują między sobą. Podstawówki poza wygraną w turnieju i atrakcyjnymi nagrodami, walczą przede wszystkim o zwiększenie poziomu codziennej aktywności swoich uczniów. Do tego, że dzieci aktywne fizycznie radzą sobie lepiej, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Pamiętajmy jednak, że to szkoła, podobnie jak dom rodzinny jest miejscem, w którym dzieci spędzają większość czasu w ciągu dnia. Dlatego tak ważne jest, by było to miejsce sprzyjające codziennej aktywności.

W trosce o prawidłowy rozwój swoich uczniów, szkoły podstawowe ze Świdnicy podjęły wyzwanie Aktywnych Szkół MultiSport (ASM). Już w ubiegłym roku szkolnym przystąpiły do rundy I, której głównym punktem jest multimedialny test sprawności EuroFit+. Test składa się z dziewięciu różnych stacji, takich jak bieg wahadłowy, siła ścisku, czy zwis na drążku, które pomagają ocenić poziom sprawności fizycznej. Nie są to jednak zwykłe ćwiczenia. Program ASM niesie za sobą zupełnie nową, zdigitalizowaną formułę standardowego testu EuroFit. W warstwie fabularnej dzieci pokonują pomocników galaktycznego gangstera – Złego Zła świetnie się przy tym bawiąc. Na czas trwania testów sala gimnastyczna zamienia się w plan gry multimedialnej, w której uczniowie zdobywając kolejne poziomy, walczą z przybyszami z Galaktyki Bezruchu. Są potwory, telewizory z animacjami, a nawet kosmiczna rakieta. Wszystko po to, by zachęcić najmłodszych do ruchu.


To dla nas przyjemność obserwować, ile radości sprawia dzieciom udział w rozgrywkach. Odświeżona formuła testu EuroFit niesie dodatkową motywację do wysiłku. Dzieci biorą udział w zabawie, a to zachęca je do tego, żeby dawać z siebie wszystko! Tym bardziej cieszy nas fakt, że wszystko odbywa się w ruchu – mówi Jakub Kalinowski, ekspert programu.

Turniej ASM to nie tylko zabawa. Wszyscy uczestnicy programu mają jeden wspólny, bardzo ważny cel – wpisanie codziennego ruchu w DNA szkół i wyrobienie w dzieciach nawyku ruszania się.
Zespół ASM wraca do każdej ze szkół po upływie sześciu miesięcy od rudny I, aby ponownie przeprowadzić testy sprawnościowe. Dla uczniów i szkół to moment, by pokazać co w tym czasie udało im się wypracować. Runda II to czas by zmierzyć się nie tylko z innymi szkołami, ale przede wszystkim ze swoimi wynikami z rudny I!

Sprawdzimy, która drużyna zrobiła największy progres w zakresie wyników EuroFit+, jak i zmian wprowadzonych w szkole – komentuje Jakub Kalinowski. – Wierzymy, że oprócz atrakcyjnych nagród, największą wygraną w turnieju jest sprawność fizyczna, a co za tym idzie, zdrowie najmłodszych mieszkańców Dolnego Śląska – dodaje.

W Szkole Podstawowej nr 105 runda II wystartowała już 9 października. W rundzie I cała szkolna drużyna spisała się na medal. Uczniowie dzielnie walczyli z wyzwaniami sportowymi, a szkoła wykazała się bardzo dobrą organizacją. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki w kolejnym etapie. Powodzenia!

/FOTO: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułZjednoczeni ogrywają Bielawiankę i mają półfinał Pucharu Polski
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]