Strona główna Kultura Sezon kulturalny wystartował!

Sezon kulturalny wystartował! [FOTO]

1

Świdniccy twórcy nagrodzeni za wzruszające do łez spektakle, jazzowe brzmienia i organowe koncerty. Za  wkład w świdnicką kulturę docenieni zostali Teresa Cora – twórczyni spektakli i autorka scenariuszy , Artur Janicki – organizator wielu koncertów, a także twórca „Świdnickich Nocy Jazzowych” oraz Zuzanna i Maciej Batorowie, którzy zarażają swoją pasją do muzyki organowej młodszych i starszych świdniczan. Nagrody odebrali podczas inauguracji sezonu kulturalnego 2018/2019.

– Ten rok kulturalny był niezwykle pracowity. Świdnicki ośrodek kultury zorganizował 15 festiwali. W ich ramach, a także w wyniku współpracy z innymi podmiotami odbyło się: 68 pokazów filmowych, 56 spotkań i paneli dyskusyjnych, 36 imprez okolicznościowych i jubileuszy, 136 koncertów, 41 przeglądów i konkursów, 130 spektakli i performance-ów, 28 wystaw, 92 warsztaty, 12 giełd staroci, 5 imprez rekreacyjnych oraz 6 konferencji. Dodatkowo chciałabym podkreślić, że byliśmy ich organizatorem, współorganizatorem lub partnerem. Łącznie świdnicka publiczność w sezonie kulturalnym 2017/2018 miała okazję wziąć udział w 617 wydarzeniach – podsumowała dyrektorka Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka. Złożyła także podziękowania pracownikom ŚOK-u, którzy w pocie czole przygotowują kulturalne życie naszego miasta. Ich codzienną pracę publiczności przedstawił krótki filmik.

Kolejny sezon kulturalny tradycyjnie otworzyły coroczne nagrody dla twórców świdnickiej kultury.

Za rozwój świdnickiej sceny teatralnej, pracę z najmłodszymi aktorami ze szkół podstawowych, a także liczne projekty ze „studentami” Uniwersytetu Trzeciego Wieku nagrodą w wysokości 4.500 zł uhonorowana została Teresa Cora. W gronie wyróżnionych znalazł się również Artur Janicki – organizator wielu jazzowych koncertów, bo to właśnie ten gatunek muzyki jest najbliższy jego sercu. Otrzymał 4.500 zł. Trzecią indywidualną nagrodą wyjątkowo nie została uhonorowana jedna, a dwie osoby. Zuzanna i Maciej Batorowie otrzymali 6 tys. zł. Młodzi, energiczni organiści już od jakiegoś czasu zaczarowali świdniczan muzyką graną na organach. Ponadto z powodzeniem organizują kolejne wspólne koncerty. Za sprawą ich wydarzeń widzowie mogą usłyszeć muzyków z całego świata w klasycznych wykonaniach, jak i w tych nieco świeższych, a często także autorskich. Na tym nie zakończyło się nagradzanie, ponieważ wyjątkowo małym upominkiem postanowiono nagrodzić Marię Skiślewicz – obchodzącą w tym roku 60-lecie pracy twórczej.

Dodatkowo po raz kolejny wyróżniono przedsiębiorstwo, które finansowe wspiera działania kulturalne w Świdnicy. W tym roku statuetkę i tytuł „Mecenesa Kultury” przyznano firmie Galess.

 

Inauguracja stała się okazją do zaproszenia widzów na koncert w Kościele Pokoju, a także festiwal SPEKTRUM. Światowe kino w Świdnicy zagości od 6 do 10 listopada. – W tym roku po raz pierwszy festiwal otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co oznacza, że program będzie jeszcze lepszy niż wcześniej. Z nowości mogę zdradzić, że pokażemy filmy za pomocą wirtualnej rzeczywistości, a także zwiększymy ilość wydarzeń towarzyszących. Ponadto odwiedzi nas o wiele więcej gości. Jednym z nich będzie Jacek Braciak, który na Spektrum przyjedzie przy okazji filmu „Córka Trenera”, a na tym nie koniec, bo pojawi się także Robert Więckiewicz. Festiwal SPEKTRUM w liczbach to ponad 30 filmów i 40 gości. Karnety będzie można nabywać od 16 października, a bilety od 19 października. – zapowiada Paweł Kosuń, dyrektor festiwalu SPEKTRUM.

Na zakończenie Inauguracji Sezonu Kulturalnego 2018/2019 na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpił Zbigniew Zamachowski, który w swoim autorskim recitalu śpiewał „Nie tylko o miłości”.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

[email protected]

Poprzedni artykułJulia Krasoń powołana do kadry Polski!
Następny artykułW sobotę piłkarskie derby. Będzie relacja LIVE