Strona główna Kultura Nie żyje Edward Dwurnik

Nie żyje Edward Dwurnik

0

Zmarł znakomity artysta, Edward Dwurnik. Trzy tygodnie temu w Świdnicy została zorganizowana wystawa jego prac „Edward Dwurnik 75×75”. O śmierci malarza poinformowała Gazeta Wyborcza.

Zdjęcie fanpage Świdnickiego Ośrodka Kultury

Edward Dwurnik to wybitny polski malarz i grafik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Jedyny polski artysta, któremu udało się odnieść międzynarodowy sukces przed transformacją (m.in. udział w „documenta 7” w Kassel w 1982 roku). Także – jedyny artysta, który niezależnie od uznania w kręgach profesjonalnych, stał się popularny we wszystkich środowiskach konsumentów sztuki. Niepokorny i prowokacyjny, zmienny i nieprzewidywalny, pełen diabelskiego poczucia humoru, do dziś budzi skrajne reakcje i poruszenie, także wśród twórców najmłodszego pokolenia – czytamy w zapowiedzi do  świdnickiej wystawy, zorganizowanej przez Świdnicki Ośrodek Kultury.

Artysta był wielokrotnie nagradzany m.in.: Nagrodą Kulturalną „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu (1988) i Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej (1992) – podaje GW. Edward Dwurnik miał 75 lat.

/opr. red./

 

Poprzedni artykułZaginął 15-latek z Żarowa [Aktualizacja/Chłopiec odnaleziony]
Następny artykułKraksa na trasie rajdu [FOTO]