Strona główna Temat dnia „Inteligentne miasta – inteligentna Świdnica”

„Inteligentne miasta – inteligentna Świdnica”

0

W dobie stale rozwijających się technologii, doczekaliśmy się wielu ciekawych, a przede wszystkim ułatwiających codzienne życie rozwiązań. W samochodach stosujemy czujniki parkowania, kamery cofania oraz detektory wykrywania pieszych, czy też systemy rozpoznawania znaków drogowych. Warto podkreślić, że to tylko namiastka tego, co można jeszcze wprowadzić. A jak to jest z miastami? Czy mogą być inteligentne? Zdecydowanie tak! – mówi Paweł Kotuliński, kandydat do Rady Powiatu.

Zacznijmy od początku, zapewne wszyscy pamiętamy słupy ogłoszeniowe wokół, których codziennie spotykały się nasze babcie i dziadkowie, aby porozmawiać o tym “co słychać” w okolicy (to nic innego, jak dzisiejszy odpowiednik Internetu). Czasy się zmieniają i obecnie w Świdnicy możemy korzystać z multimedialnych ekranów, na których wyświetlane są informacje na temat historii miasta oraz okolicznych zabytków – niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem byłyby ekrany, które dodatkowo wyświetlałyby inne (najważniejsze) informacje dla mieszkańców naszego powiatu. Idąc dalej, idealnym rozwiązaniem szczególnie na wiosenne i letnie dni byłyby ławki wyposażone w porty USB (zasilane energią słoneczną), dzięki, którym mieszkańcy oraz turyści mogliby ładować swoje telefony komórkowe, tablety czy aparaty fotograficzne. Takie rozwiązania są już stosowane w kilkudziesięciu miastach w naszym kraju.

Nie trzeba podkreślać, że działań, które mogą poprawić bezpieczeństwo w naszym powiecie nigdy za wiele, dlatego lepiej oświetlone przejścia dla pieszych, to działania priorytetowe, które powinny być zrealizowane jak najszybciej. Nawet kilka małych diod, które będą zwracały uwagę kierowców w miejscach, gdzie przejścia dla pieszych nie są oświetlone, mogę uratować niejedno życie.

Innowacje, to nie tylko technologia, ale również wprowadzanie zmian, które poprawią jakość życia mieszkańców powiatu. Warto brać przykład od tych, którzy zdecydowali się na pierwszy krok i usprawnili komunikację na terenie swoich powiatów, mowa tu o powiecie dzierżoniowskim i lubińskim. Powiat świdnicki także ma szansę na takie usprawnienie.

Na dzień dzisiejszy wprowadzenie elektronicznej karty miejskiej, czyli czegoś na wzór Urbancard, to kwestia czasu i chęci osób, które odpowiedzialne byłyby za ten obszar działań. Mieszkańcy naszego powiatu mogliby bezgotówkowo płacić za kilka usług, przy użyciu jednej karty.

Jako że jestem mieszkańcem naszego powiatu, to Szpital Latawiec nie jest mi obcy i jeżeli chodzi o kilka zmian, to przytoczę najprostszą i najmniej inwazyjną, ale równie ważną dla pacjentów. Większość z nas zapewne borykała się z brakiem 2 złotówek, które zasilają szpitalne telewizory… I o ile zniesienie opłaty za oglądanie telewizji w szpitalu z jakiś względów byłoby niemożliwe (ja jestem za zniesieniem tej opłaty), to wprowadzenie żetonów, na które działałby telewizor, byłoby ogromnym ułatwieniem dla pacjentów oraz ich rodzin. Takie żetony można byłoby zakupić np. w szpitalnym sklepie lub urządzeniu, typu rozmieniarka, która przyjmowałaby nawet banknoty.

Podsumowując, jest wiele technologii, które można byłoby wprowadzić w naszym powiecie. Zapewne wielu z Państwa ma ciekawe pomysły, dlatego w inteligentnych miastach tak ważne jest słuchanie społeczeństwa. Poniżej zamieszczam ciekawe zdjęcie, pokazujące to, że to właśnie ludzie zdecydowali, która droga jest dla nich lepsza, a nie osoby, które ją projektowały…

Często małe czyny, mogą prowadzić do dużych zmian – dlatego warto działać. A wszystko zależy od Państwa, dlatego serdecznie zapraszam na wybory, w niedzielę 21 października. Rozmowa przeprowadzona z Pawłem Kotuliński, kandydatem do Rady Powiatu Świdnickiego (lista nr 16, pozycja nr 1, okręg: całe miasto Świdnica) KWW Innowacyjny
Samorząd.

Paweł Kotuliński , 29 l., bezpartyjny, dyrektor sprzedaży usług należących do właściciela znanej wyszukiwarki internetowej, od ponad 5 lat związany z nowymi technologiami, ponadto szkoleniowiec oraz wykładowca na jednej z wrocławskich uczelni wyższych. Zaangażowany w akcje charytatywne na rzecz osób ubogich oraz miłośnik zwierząt, wspierający podopiecznych lokalnego schroniska.

/Artykuł sponsorowany/
/Materiał sfinansowany ze środków KWW Innowacyjny Samorząd/