Strona główna Wydarzenia Świdnica Drużyna SP 4 najlepsza w konkursie językowym

Drużyna SP 4 najlepsza w konkursie językowym

0

Dobiegły końca wydarzenia w II LO w Świdnicy, których głównymi bohaterkami były języki obce, ale nie tylko język niemiecki czy angielski. Uczniowie zmagali się w konkursie, w którym musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z takich języków, jak włoski, francuski, szwedzki, węgierski czy rosyjski.

Krebsomaniacy – to konkurs językowy, który odbył się 26 września w II LO im. Stefana Banacha w Świdnicy. Celem konkursu było popularyzowanie wśród młodzieży Powiatu Świdnickiego nauki języków obcych oraz sylwetki Emila Krebsa – niemieckiego poligloty, który opanował biegle ponad 68 języków.

W auli II LO zjawiło się 11 drużyn ze szkół powiatowych; były zarówno szkoły podstawowe, jak i ponadgimnazjalne. Z takim wyzwaniem postanowiły zmierzyć się drużyny z następujących szkół: SP w Witoszowie Dolnym, SP nr 2 w Świdnicy, SP nr 2 w Świebodzicach, SP nr 105 w Świdnicy, SP nr 6 w Świdnicy, SP nr 4 w Świdnicy, Katolickie Gimnazjum w Świdnicy, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy, Zespół Szkół Budowlano- Elektrycznych w Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy i oczywiście uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Wśród zaproszonych gości było wiele znakomitych postaci: Marion Ramackers Konsul ds. Kultury, Gunnar Hille Dyrektor Centrum Języków Obcych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, Melinda Kovács-Mosbacher autorka komiksu o Emilu Krebsie oraz Hans Rombach operator kamery i producent. Nie zawiodły także władze powiatu i miasta.

Młodzież w pierwszym etapie konkursu musiała rozwiązać 11 zadań. Wśród nich znalazły się polecenia związane z wyszukiwaniem imion w kilku językach obcych, odszyfrowanie hasła zapisanego cyrylicą, odnalezienie przedmiotów ukrytych na stole, do których wskazówki znajdowały się w zadaniach zapisanych w różnych językach obcych.

Trzy drużyny, które najszybciej uporały się z zadaniami i poprawnie wpisały kod dostępu (skanując uprzednio kod QR), dostały się do drugiego etapu potyczek językowych.

Na scenie auli II LO pojawiły się zwycięskie drużyny. Były to: Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy, II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy oraz Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy. Teraz przyszła kolej na rozpoznawanie języków, w jakich wykonywane były piosenki, na quiz językowy czy też zadania rodem z „Agenta” – zapamiętywanie jak największej liczby usłyszanych słów i ich przetłumaczenie na język polski.

Ku zaskoczeniu wszystkich najlepiej z konkurencjami finałowymi poradziła sobie młodzież z SP nr 4 w Świdnicy i zdobyła pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęły ex aequo drużyny z „hotelarki” i „drugiego”.

Składy zwycięskich drużyn:

I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy w składzie: Hanna Karwowska, Jan Koczut, Julia Mielcarz; opiekunka – pani Dorota Boroń

II miejsce zajęły ex aequo dwie drużyny:

Zespół Szkół Hotelarsko -Turystycznych w Świdnicy w składzie: Wiktoria Czerwonka, Kyrył Południew, Wiktoria Śliwowska opiekunka- pani Beata Krzysztofik
oraz II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy w składzie: Karolina Jończyk, Paula Kaczmarczyk, Marcelina Powązka

W drugim dniu młodzież II LO wysłuchała wykładu o Emilu Krebsie, który wygłosił pan Echard Hoffmann, prabratanek poligloty. W roli tłumacza wystąpił Pan Sobiesław Nowotny.

Konkursowi i wykładowi towarzyszył także konkurs na plakat promujący naukę języków obcych i postać Krebsa. Wyróżnienia otrzymały uczennice II LO: Kamila Błachnio, Natalia Grabowska, Grażyna Marchewka.

/II LO Świdnica/