Strona główna Wydarzenia Świdnica Dzwony dla pokoju zabrzmią w Świdnicy

Dzwony dla pokoju zabrzmią w Świdnicy

0

21 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju. Dla jego uczczenia w całej Europie zabrzmią dzwony. Tego dnia usłyszymy je również w Świdnicy. W europejską akcję „Ring the Bells” włącza się bowiem parafia ewangelicko-augsburska.

21 września 2016 roku w Kościele Pokoju gościli przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu – po raz pierwszy spotkały się tu cztery religie. Ich reprezentanci wraz z Jego Świątobliwością Dalajlamą XIV podpisali wówczas Apel o Pokój. Także o pokój modliły się tutaj wcześniej kanclerz Angela Merkel i premier Ewa Kopacz oraz kanclerz Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki.

Kościół Pokoju powstał po Pokoju Westfalskim, kończącym wojnę trzydziestoletnią. W tym roku przypada 400-lecie jej wybuchu. – Pokój nie jest nam dany raz na zawsze, dlatego popieramy takie inicjatywy jak Międzynarodowy Dzień Pokoju – mówi biskup Waldemar Pytel. Święto zostało ustanowione przez ONZ w 2001 roku. „Wolą Zgromadzenia Ogólnego jest, by 21 września był obchodzony odtąd jako dzień globalnego rozejmu i wyrzeczenia się przemocy oraz stanowił zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od wszelkich aktów wrogości”.

Akcja „Ring the Bells” to jeden z projektów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. W piątkowy wieczór do akcji włączy się także Kościół Pokoju. O godzinie 18.00 będzie można usłyszeć dzwony świdnickiej świątyni, a także wysłuchać koncertu w wykonaniu Macieja Batora.

/Kościół Pokoju w Świdnicy, opr. mn/