Strona główna Wydarzenia Żarów Drugi etap przebudowy stadionu w Żarowie rozpoczęty

Drugi etap przebudowy stadionu w Żarowie rozpoczęty

1

Ruszyły kolejne prace związane z rewitalizacją stadionu miejskiego w Żarowie. W ramach zadania „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów – rewitalizacja parku miejskiego wraz z boiskiem sportowym” powstaną nowe trybuny wraz z zadaszeniem, szatnia oraz wiata spotkań wraz z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, elektrycznymi i gazowymi, kanalizacją deszczową i sanitarną oraz nowa bieżnia dla spacerowiczów, chodziarzy, biegaczy i rolkarzy. 

Pierwsze prace rozpoczęły się od rozbiórki starych trybun. – Ruszamy z przebudową stadionu miejskiego w Żarowie. W pierwszym etapie nastąpi przygotowanie pod fundamenty nowych trybun. W tej chwili prace rozpoczęliśmy od rozbiórek starych trybun. W to miejsce powstanie nowa trybuna z siedzeniami w pełni wyposażona i kryta dachem. Zaraz po rozbiórkach będziemy z geodetami wytyczać nowe fundamenty i rozpoczną się prace związane ze składaniem do góry całych trybun. Na pierwsze widoczne efekty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać – mówi Krystian Staworzyński wykonawca inwestycji KS Invest Dom.

Będą to już kolejne inwestycje zrealizowane na tym obiekcie sportowym. Pierwszym etapem rewitalizacji stadionu miejskiego, który zrealizowaliśmy była modernizacja boiska treningowego w 2016 roku. Wówczas obiekt zmienił swój wizerunek, a zmodernizowane boisko, wraz z zakończeniem wszystkich prac remontowych uzyskało certyfikat FIFA Quality PRO. Budowa boiska treningowego przy ulicy Zamkowej w Żarowie kosztowała dokładnie 1.148.704,38 złotych. Prace zostały sfinansowane z budżetu gminy Żarów oraz pozyskanego dofinansowania w wysokości 331 tysięcy złotych w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej 2016. – Podpisaliśmy umowy na realizację kolejnych ważnych inwestycji na tym terenie. Oprócz budowy nowych zadaszonych trybun powstanie także nowa szatnia oraz dojścia do obiektów z kostki betonowej. Kolejnym zadaniem będzie wykonanie bieżni. Wykonawca tego zadania został także już wyłoniony. Będzie to bieżnia nie tartanowa, jaką mamy przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy na ul. 1 Maja. To będzie bieżnia twarda, z przeznaczeniem dla rolkarzy czy biegaczy. Jesteśmy również w trakcie ogłaszania przetargu na przebudowę ulicy Sportowej od strony ul. Zamkowej i ul. Armii Krajowej do bramy naszego stadionu. Droga ta niebawem zyska więc nową nawierzchnię asfaltową. Płyty, które tutaj na razie jeszcze się znajdują chcemy wykorzystać do stworzenia dodatkowego dojazdu do stadionu od strony ulicy Rzemieślniczej, która jest w tej chwili zaprojektowana i przygotowana od strony projektu wykonawczego. Wszystkie inwestycje umożliwiające funkcjonowanie samego stadionu zostały uzgodnione z zarządem klubu. Zgodnie z podpisaną umową mają potrwać do końca marca 2019 roku, zanim na dobre ruszy runda wiosenna – wyjaśnia burmistrz Leszek Michalak.

Na te inwestycje z niecierpliwością wyczekiwali kibice, sportowcy i działacze klubu sportowego „Zjednoczeni Żarów” na czele z jego wiceprezesem i radnym Rady Miejskiej Norbertem Gałązka, którzy zabiegali, aby te zadania zostały jak najszybciej sfinalizowane. – Jestem pewny, że kolejne nowe obiekty wraz z całym kompleksem staną się piękną wizytówką naszego miasta. Pierwsza firma weszła już na inwestycję i trwa rozbiórka starych trybun. Czekamy na kolejnych wykonawców, którzy będą budować nowy budynek i bieżnię. Mamy pozwolenie, aby dzieci tutaj rozgrywały mecze, a mecze seniorów – czyli pierwszej drużyny czwartoligowej gramy na wyjeździe w okresie jesiennym. Na wiosnę będziemy grali wszystkie spotkania już u siebie, gdy prace dobiegną końca. Wraz z przebudową stadionu powstanie także nowe ogrodzenie wraz z bramą wjazdową. Na te inwestycje czekają tysiące sympatyków sportu z naszego miasta, czekają młodzi piłkarze i ich starsi koledzy. Kolejne nowe obiekty umożliwią im dalszy rozwój, a naszym mieszkańcom dostarczać będą widowisk sportowych – dopowiada radny Rady Miejskiej Norbert Gałązka.

Całkowita wartość projektu, w ramach którego przebudowany zostanie również stadion miejski w Żarowie wynosi 5 866 510,15 złotych, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa to kwota 3 867 257,09 złotych. Łączny koszt wszystkich inwestycji na stadionie to kwota 2 322 641,40 złotych.

Magdalena Pawlik/UM Żarów
Zdjęcia UM Żarów

Źródło www.zarow. pl