Strona główna Wydarzenia Świdnica Prezes związku Sybiraków i szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku dołączą do grona zasłużonych

Prezes związku Sybiraków i szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku dołączą do grona zasłużonych

1

W najbliższy piątek świdniccy radni zadecydują o przyznaniu tytułu „Zasłużony dla Miasta Świdnicy” dwóm kolejnym osobom. Wyróżnienie ma otrzymać Krystyna Lasek oraz Zygmunt Zelek.

Tytuły „Zasłużony dla Miasta Świdnicy” przyznawane są od 2013 roku. Wyróżnienie nadawane jest przez Radę Miejską za godną uznania działalność na rzecz miasta, a w szczególności: za długoletnią pracę zawodową na terenie Świdnicy, pracę społeczną na rzecz miasta, za wybitne osiągnięcia zawodowe, naukowe, kulturalne, społeczne lub sportowe, za podejmowanie szczególnych inicjatyw gospodarczych, za zasługi dla obronności, za promowanie miasta na arenie krajowej lub międzynarodowej. Można go także otrzymać z uwagi na pełnienie mandatu radnego przez co najmniej dwie kadencje od 1990 roku.

Do tej pory tytułem „Zasłużonego” wyróżniono 26 osób. W gronie tym znaleźli się m.in.: siostra Bernadetta Żygadło, Marek Michalak, Sobiesław Nowotny, Piotr Pamuła, a także Bogdan Zdrojewski. Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej rajcy podejmą decyzję o powiększeniu tego grona o prezesa oddziału świdnickiego Związku Sybiraków oraz szefową świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wieloletnią dyrektorkę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy.

O nadanie panu Zygmuntowi Zelkowi tytułu Zasłużonego dla Miasta Świdnicy wystąpił Związek Sybiraków Oddział Wałbrzych Koło Ziemi Świdnickiej – wyjaśnia wiceprezydent Szymon Chojnowski. Z kolei w przypadku Krystyny Lasek o nadanie wyróżnienie wnioskował świdnicki UTW oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Świdnicy. Oba wnioski spełniły wymogi formalne, zyskały także pozytywną opinię siedmioosobowego zespołu radnych i prezydent miasta.

W 2002 roku Rada Miejska zainicjowała nagradzanie szczególnie wyróżniających się mieszkańców i osób zasłużonych dla miasta tytułem Honorowego Obywatela. Nadano ich do 2014 osiem. Pierwszy tytuł otrzymał Claus Wilhelm Hoffmann – były burmistrzowi Biberach (Niemcy). W tym gronie są także ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, biskup Ignacy Dec, Stanisław Kotełko, ks. Jan Bagiński, harcmistrz Teresa Słupianek. Nie wiadomo, kiedy do listy wyróżnionych tym tytułem dołączą kolejne osoby.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSarenko, gdzieś ty wlazła?
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]