Strona główna Temat dnia Przywrócili piękno rzeźbie młodej kobiety. Odnaleziono ją przez przypadek

Przywrócili piękno rzeźbie młodej kobiety. Odnaleziono ją przez przypadek

0

Od 24 sierpnia w Muzeum Dawnego Kupiectwa można podziwiać wykonaną z brązu rzeźbę młodej kobiety, dzieło Dorothei von Philipsborn – autorki m.in. posągu kowala Wielanda, stojącego w parku Centralnym.

Posąg został odnaleziony w 2014 roku w Strzelcach Świdnickich, podczas prac ziemnych w pobliżu obecnej Szkoły Podstawowej – dawnym domu artystki. W budynku tym, Dorothea von Philipsborn mieszkała do lutego 1946 roku. Decyzją konserwatora zabytków rzeźba została przekazana w depozyt do świdnickiego muzeum. W związku z tym, że była bardzo uszkodzona poddano ją konserwacji. Prace te przeprowadzili Mariusz Wierchowski i Grzegorz Radzikowski.

Dorothea von Philipsborn urodziła się 20 maja 1894 roku w Strzelcach Świdnickich. Jej ojcem był rotmistrz Adolf von Philipsborn. Artystka studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz w Akademii Sztuki w Dreźnie. Po wojnie tworzyła w Weiβwasser (dawna Niemiecka Republika Demokratyczna), gdzie zmarła 31 sierpnia 1971 roku. W parku Centralnym w Świdnicy stoi inne dzieło artystki – granitowy pomnik kowala Wielanda.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułKolejne kamienice odzyskają blask. Radni zdecydują o zwiększeniu dotacji na remonty
Następny artykułWybory coraz bliżej. Komitety zarejestrowane, co z nazwiskami kandydatów?