Strona główna 112 Nielegalnie zatrudniali ponad 200 obcokrajowców

Nielegalnie zatrudniali ponad 200 obcokrajowców

6

W wyniku zweryfikowania dokumentów 237 cudzoziemców zatrudnionych do wykonywania pracy na terytorium naszego kraju ujawniono 233 przypadki powierzenia nielegalnej pracy – to efekt kontroli przeprowadzonej w jednej z dolnośląskich agencji pracy tymczasowej przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze – informuje Nadodrzański Oddział Straży Granicznej. To agencja ze Świdnicy – udało nam się ustalić.

Fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Placówki SG w Jeleniej Górze zakończyli w jednej z dolnośląskich agencji pracy tymczasowej kontrolę legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia przez nich działalności gospodarczej i powierzenia wykonywania im pracy. Kontrolowana agencja świadczyła usługi w zakresie pracy tymczasowej, a więc zatrudniała i kierowała cudzoziemców do wykonywania pracy tymczasowej. Kontrola trwała ponad 3 miesiące. Funkcjonariusze SG szczegółowo sprawdzili całą dokumentację związaną z powierzeniem pracy 237 cudzoziemcom. Kontrola wykazała, że 233 cudzoziemców ( 226 obywateli Ukrainy, 6 obywateli Gruzji oraz 1 obywatel Rosji) pracowało bez zezwoleń na pracę i bez wymaganych umów cywilnoprawnych.

W związku z naruszeniem przepisów Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wobec cudzoziemców zostaną wszczęte czynności wyjaśniające. Natomiast wobec pracodawcy zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie. Grozi mu kara grzywny do 30 000 zł.

/Straż Graniczna, opr. red./

 • abc

  30 tys. zł kary??? Jaja sobie robią! Jak podzielimy to na 233 osoby nielegalnie zatrudnione, wychodzi po 128zł na osobę. Przy takiej karze to opłaca się im płacić nawet co miesiąc. Kara to powinno być minimum najniższa krajowa za osobę.

  • nmisiek

   Święta racja. Kara ma być odczuwalna i zniechęcająca do kolejnych wykroczeń. A jest jedynie pogrożeniem paluszkiem.

 • Cjapek

  To jest dopiero Kpina. Te hieny żerują na ludziach i na społeczeństwie. Od pracodawcy biorą 50% więcej niż płacą zatrudnionemu, nie dają ludziom umów, nie zapewniają ubezpieczenia i za 233 osoby dostają karę 30tys? Przecież 233 tys to oni mają miesięcznego dochodu za tych ludzi…. 20mln to adekwatna suma.

  Jednak ten kraj już niżej nie upadnie.

 • Natalia

  Niewolnictwo.

 • lQlimaxl

  Nie bez powodu jest powiedzenie “jak kraść, to miliony”, kare 30tys zapłacą od ręki a interes dalej będzie się kręcić.

 • Siostra Bernadetka

  Dajcie spokój, a jakich wy chcecie wyjaśnień od Ukraińców?
  Agencja ich zrobiła na perłowo i powinna im jeszcze odszkodowanie wypłacić.