Strona główna 112 Kaskadowe pomiary prędkości

Kaskadowe pomiary prędkości

0

14 sierpnia świdniccy policjanci prowadzić będą na drogach powiatu wzmożone działania pn. „Kaskadowy Pomiar Prędkości” . Mundurowi zwracać będą szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosują się od obowiązujących ograniczeń prędkości – zapowiada Robert Topolski z KPP w Świdnicy.

Niekorzystne warunki atmosferyczne, ograniczona widoczność w połączeniu z niedostosowaną do panujących warunków prędkością, czy niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – to od wielu lat główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych. Dlatego świdniccy policjanci dołączają się do krajowych działań pn. „Kaskadowy Pomiar Prędkości”, które przeprowadzone będą na terenie całego kraju 14 sierpnia do godziny 22.00

W przeprowadzaniu kaskadowej kontroli prędkości bierze udział kilka radiowozów ustawionych kolejno po sobie, często na bardzo krótkim odcinku. Widząc pierwszy radiowóz kierowca zwalnia, a chwilę później przyspiesza myśląc, że policja nie będzie mierzyła prędkości w kilku miejscach na tej samej drodze.

Kaskadowe kontrole prędkości sprawdzają się także w trasie, gdzie często ostrzegamy siebie przed policją mrugając światłami. Po mrugnięciu zwalniamy, mijamy patrol i podświadomie przypuszczamy, że nie napotkamy drugiego radiowozu.

Liczba wypadków drogowych, zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym powoduje, że Polska w dalszym ciągu w porównaniu do pozostałych krajów UE znajduje się na wysokim niechlubnym miejscu. Przekraczanie dozwolonych prędkości jest jednym z głównych czynników wpływających na skutki zdarzeń drogowych.

Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Mundurowi będą również reagować na nieprawidłowe manewry wyprzedzania.

/Źródło KPP w Świdnicy/