Strona główna Temat dnia Festiwal „Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy” czas zacząć!

Festiwal „Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy” czas zacząć!

0

Od 14 do 26 sierpnia w salach koncertowych Dolnego Śląska zabrzmią dźwięki muzyki klasycznej. 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music to zaproszenie na spotkanie z niezwykłą muzyką, światowej sławy instrumentalistami oraz historią pojednania i dialogu.

W tym roku do Krzyżowej zjechali muzycy z ponad 20 krajów świata. Wśród nich znaleźli się: Anastasia Kobekina, Alexey Stadler, Claudio Bohorqueza, Volker Jacobsen, Kolja Blacher, Adam Golka, Rafał Zambrzycki-Payne oraz po raz pierwszy w historii Krzyżowa-Music harfistka – Elsie Bedleem.

Po kilkudniowych warsztatach zaprezentują swoje umiejętności podczas koncertów we Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy, Mysłakowicach oraz w samej Krzyżowej. W repertuarze znalazły się m.in. dzieła Mozarta, Beethovena, Brahmsa, i Schuberta. W związku z rocznicą 100-lecia niepodległości artyści sięgną także po utwory takich kompozytorów, jak: Paderewski, Karłowicz oraz Penderecki.

Wielką niespodzianką koncertu otwarcia, który odbędzie się 16 sierpnia w Krzyżowej, będzie specjalne wykonanie „Karnawału zwierząt” Camille’a Saint-Saensa – cyklu 14 miniatur prezentowanych przez różne składy instrumentalne. Interpretacja muzyków Krzyżowa-Music i polsko-amerykańskiego pianisty Adama Golki będzie nawiązywała do gatunków zwierząt, które można spotkać w Krzyżowej.

Oprócz koncertów, w ramach festiwalu odbywają się również sympozja, które w tym roku są poświęcone rozważaniom na temat roli artystów w zmianach zachodzących na przestrzeni dziejów.

Wśród wydarzeń towarzyszących festiwalowi należy wymienić także spotkanie z Margot Friedländer, która jako jedyna z rodziny przeżyła Holocaust. Jej ojciec, matka i brat zostali zabici w Auschwitz. Po roku spędzonym w 15 różnych kryjówkach w Berlinie została schwytana przez nazistów i zabrana do Theresienstadt. Przeżyła obóz i po wojnie wyjechała z mężem do Nowego Jorku. W 2010 roku, po ponad 60 latach pobytu na uchodźstwie, wróciła do Berlina. Jest autorką wspomnień, które zostały wydane w języku niemieckim i angielskim. Margot Friedländer w Krzyżowej przeczyta fragmenty swojej autobiograficznej książki.

Kalendarium Festiwalowi Krzyżowa-Music 2018:

14.08., godz. 19.30 – Sympozjum pt. „1918: Nowa Europa”; Krzyżowa (wstęp wolny)
16.08., godz. 19.30 – Koncert otwarcia; Krzyżowa
17.08., godz. 19.00 – koncert w kościele w Mysłakowicach (wstęp wolny)
18.08., godz. 19.30 – koncert w Krzyżowej
19.08., godz. 18.00 – koncert w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdrój
21.08., godz. 19.30 – Sympozjum pt. „2018: Europa dzisiaj”; Krzyżowa (wstęp wolny)
23.08., godz. 19.30 – koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy (wstęp wolny)
24.08., godz. 19.30 – koncert w Krzyżowej
25.08., godz. 19.30 – /zmiana w programie/ koncert w Kościele parafialnym św. Anny w Grodziszczu
26.08., godz. 18.00 – Koncert Zakończeniowy w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Więcej informacji o muzykach, koncertach i repertuarze Festiwalu Krzyżowa-Music: www.krzyzowa-music.eu.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKolejna rzeźba z koszulką w obronie konstytucji?
Następny artykułBieg na wieżę ratuszową po raz piąty 9 września