Strona główna Wydarzenia Świdnica Był Bolko, jest katedra, będzie dom “Czerwonego Barona”. Znaczkami turystycznymi promują Świdnicę

Był Bolko, jest katedra, będzie dom “Czerwonego Barona”. Znaczkami turystycznymi promują Świdnicę

0

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami do sprzedaży trafił kolejny znaczek turystyczny wydany przez świdnicki magistrat. Tym razem na drewnianym krążku znalazł się wizerunek katedry pw. św. Stanisława i Wacława.

Znaczki turystyczne są kolekcjonowane przez turystów i krajoznawców z Polski i Europy. Istnieje na nie swoista moda. Można je nabyć już w piętnastu europejskich państwach. Na całym kontynencie działają też kluby zrzeszające kolekcjonerów znaczków, organizowane są specjalne spotkania “zbieraczy” i wspólne wyjazdy po nowe znaczki.

Na początku sierpnia wydany został dwustronny okolicznościowy znaczek turystyczny upamiętniający księcia Bolka II Świdnickiego. – Znaczek jest dwustronny. Jedna ze stron prezentuje wizerunek księcia Bolka II z napisem upamiętniającym przypadającą na ten rok jego 650. rocznicę śmierci, druga przedstawia świdnicki zamek piastowski, który stał przy obecnej ulicy Zamkowej i niestety nie dotrwał do dzisiejszych czasów. Jedyne, co z niego zostało to piękny portal będący ozdobą znajdującego się teraz w tym miejscu poklasztornego budynku należącego do Kościoła Zielonoświątkowego. Wygląd zamku odtworzono na podstawie ryciny użyczonej ze zbiorów Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Jest on wyjątkową pamiątką dla osób interesujących się historią Świdnicy oraz turystów – kolekcjonerów – mówiła Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki w świdnickim magistracie.

Teraz przyszła kolej na znaczek, na którym uwieczniona została monumentalna katedra świdnicka. Tak jak w przypadku krążka z Bolkiem II, także ten znaczek można kupić w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącej się na Rynku. Kolekcjonerzy zapłacą za niego 8 złotych. Jesienią do tej kolekcji – zgodnie z zapotrzebowaniem turystów-kolekcjonerów – dołączą trzy kolejne znaczki – jeden z wpisanym na listę UNESCO Kościołem Pokoju, drugi z domem “Czerwonego Barona” i trzeci z Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Od turystów wiemy, że jest coraz większe zapotrzebowanie na znaczki turystyczne związane ze Świdnicą. I że ciągle o nie dopytują. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć ich ofertę w Świdnicy. Te znaczki to istny fenomen. Ze względu na to, że są pamiątką z miejsca pobytu i są ściśle przypisane do jednego konkretnego miejsca (co oznacza, że znaczka turystycznego związanego ze Świdnicą i jej obiektami turystycznymi nie kupimy we Wrocławiu, Gdańsku czy innym mieście), turyści – kolekcjonerzy jeżdżą za nimi wszędzie tam, gdzie się pojawią. Zbierają je zwiedzając poszczególne miejsca – dodaje Osojca-Kozłowska.

Znaczek turystyczny to okrągły, drewniany krążek o średnicy 60 mm i grubości 8-10 mm, posiada metalowe oczko do zawieszenia. Awers i rewers przeważnie jest taki sam. Znaczek Turystyczny jest pamiątką z naturalnego materiału – drewna, bez użycia barwników, farb, lakierów, jest w 100 % ekologiczny. Składa się z trzech elementów: samego znaczka, karteczki i naklejki. Stanowi wyjątkową propozycję dla kolekcjonerów, w porównaniu z innymi w większości prefabrykowanymi produktami. Produkowany jest ręcznie, każda sztuka jest wyjątkowa. Grafika jest swego rodzaju dziełem sztuki, wypalana jest w wysokiej temperaturze przy pomocy metalowej, grawerowanej matrycy. Poprzez silny nacisk matryca wypala w drewnie plastyczny wizerunek, który jest bardzo trwały i odczuwalny także przy dotyku.

/opr. mn/
fot. UM Świdnica, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy