Strona główna 112 Bezpieczna droga do szkoły. Policja zapowiada dodatkowe kontrole

Bezpieczna droga do szkoły. Policja zapowiada dodatkowe kontrole

4

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Świdniccy policjanci podjęli już działania, aby najmłodsi czuli się bezpiecznie idąc na zajęcia szkolne.

Podobnie jak w latach ubiegłych, na początku każdego roku szkolnego rusza policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”. – Świdniccy policjanci w ramach działań wyprzedzających sprawdzają tereny przy placówkach oświatowych. Funkcjonariusze kontrolują przede wszystkim stan oznakowania przejść dla pieszych, a także rozmieszczenie znaków pionowych i poziomych. W trakcie prowadzonych działań policjanci pionów ruchu drogowego oraz prewencji będą pilnować bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego, a także swoją obecnością przypominać kierującym, że dzieci ponownie rozpoczynają swoje zajęcia – wyjaśnia Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Oprócz objęcia nadzorem dróg w sąsiedztwie szkół podstawowych, policjanci zwrócą również uwagę na transport przewożący dzieci i młodzież do placówek. Dodatkowo, podczas spotkań z uczniami w szkołach w ciągu roku szkolnego mundurowi będą rozmawiać o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w czasie drogi do szkoły.

Pamiętajmy, że w przygotowaniu dziecka do szkoły ogromną rolę odgrywają rodzice. Powinniśmy dawać dzieciom dobre wzorce. Upewnijmy się, że nasze pociechy wiedzą, że przechodzą przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w sposób rozsądny i odpowiedzialny. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania oraz plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy – przypomina Ząbek.

Apeluje przy tym, by jeszcze przed rozpoczęciem szkoły każdy z opiekunów pokazał dzieciom bezpieczną drogę do szkoły. – Przejdźmy z naszymi dziećmi i pokażmy, gdzie są przejścia dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna, opowiedzmy im, na co podczas drogi do szkoły powinny zwrócić uwagę, poinformujmy je, jak należy się zachować dochodząc do przejścia dla pieszych, w którą stronę należy spojrzeć zanim wejdziemy na „pasy”, poinformujmy je również, kiedy można wejść na przejście dla pieszych oraz, że najbezpieczniejsza droga do szkoły nie oznacza wcale tej najkrótszej – kończy rzecznik policji.

/KPP Świdnica, opr. mn/