Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Rycerze z Jaworzyny zdobyli gród w Czechach

Rycerze z Jaworzyny zdobyli gród w Czechach

0

Grupa rekonstrukcji historycznej Rota Św. Barbary z gminy Jaworzyna Śląska, na zaproszenie organizatorów, wzięła udział w tegorocznej edycji zdobywania grodu Curii Vitkov w Republice Czeskiej.

W tym roku, w związku z 20-leciem imprezy, datowanie imprezy zostało rozszerzone, dzięki czemu gospodarze mieli w swej osadzie członków grup rekonstrukcji historycznej od 9 do 13 stulecia, od Wielkich Moraw i Wikingów, poprzez okres romański do rycerstwa z końca XIII wieku. Rota św. Barbary połączyła swoje siły z Bractwem Zamku Grodno i stworzyła polski obóz wśród zabudowań grodowych – mówią przedstawiciele jaworzyńskiego ośrodka kultury.

W ciągu dwóch dni oblężenia grodu, nasi rekonstruktorzy walczyli ramię w ramię z drużynami ze Słowacji i Czech przełamując obronę osadników. Oprócz walk, można było wziąć udział w turnieju łuczniczym (wygrał Krzysztof z Bractwa Zamku Grodno) oraz turnieju wojowników (5×5). Tradycyjnie wśród atrakcji dodatkowych odbyła się Bitwa Dzieci, rożne gry i zabawy, warzenie strawy średniowiecznej, kształcenie w różnych rzemiosłach.

Miłośnicy podobnych atrakcji mogą się wybrać na „Średniowieczny obóz – Nowice”, organizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną oraz Rotę św. Barbary. Impreza odbędzie się 25 sierpnia w Koziarni w Nowicach.

/SOKiBP Jaworzyna Śląska, opr. mn/

Poprzedni artykułXIX Międzynarodowy Festiwal Bachowski 27 lipca-5 sierpnia
Następny artykułSamorządy z promesami na usuwanie skutków klęsk żywiołowych