Strona główna Kultura Muzycznie o Bolku Świdnickim. Koncert zespołu „Totus Musicus”

Muzycznie o Bolku Świdnickim. Koncert zespołu „Totus Musicus”

0

Były rytmiczne piosenki i dostojne tańce, sielankowe villanelle, pieśni miłosne i ballady o walecznych rycerzach. Na dziedzińcu pod Wieżą Ratuszową miał miejsce niepowtarzalny koncert. W ramach obchodów 650-lecia śmieci księcia Bolka Świdnickiego zagrał zespół muzyki dawnej „Totus Musicus”.

Zespół z pracowni muzycznej działu II MDK, pod kierownictwem Agnieszki Banach, wystąpił dla świdniczan i przybyłych gości 16 czerwca. Koncert był jednym z pierwszych działań organizowanych przez Świdnicki Ośrodek Kultury we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w ramach projektu „Poznaj Księcia Bolka”. Celem projektu jest przybliżenie postaci księcia Bolka II Małego – ważnej postaci w historii Świdnicy.

Dziewczęta – Laura Fitrzyk, Weronika Mongiało, Ewa Fitrzyk, Maja Urbaniak, Julia Kozów i Karolina Koch, śpiewały i grały na fletach oraz replikach dawnych – średniowiecznych instrumentów: fideli kolanowej, lutni, harfie, wystąpił też jeden chłopiec – Wojtek Urbaniak, który grał na scheitholcie i bębnie obręczowym. O każdym z wymienionych instrumentów opowiadała, muzykująca razem ze swoimi podopiecznymi, Agnieszka Banach.

Na koncercie można było usłyszeć nie tylko utwory średniowieczne z czasów księcia Bolka Świdnickiego, ale również renesansowe i wczesnobarokowe. Występ zakończył się wspólnym tańcem publiczności i wykonawców – średniowiecznym branlem „Praczki”.

/MDK Świdnica, opr. mn/