Strona główna Sport Jeździectwo Wielka jeździecka gala już od czwartku w Morawie

Wielka jeździecka gala już od czwartku w Morawie

0

Emocjonująca walka o Puchar Narodów, wielkie sportowe nazwiska, wybitne konie, pokazy kaukaskiej woltyżerki i sporo atrakcji dla całej rodziny. Tak w skrócie zapowiada się program zbliżających się zawodów jeździeckich LOTTO Strzegom Horse Trials.

Zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego odbywają się na hipodromie w Morawie już od 16 lat. WKKW, nazwany także jeździeckim triatlonem, jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów konnych. Wywodzi się z tradycji wojskowej i nawiązuje do bogatej w Polsce historii kawalerii.

Format olimpijski
Przez cztery dni zawodów, od 28 czerwca do 1 lipca jeździeckie pary wystartują w dziewięciu konkursach międzynarodowych i krajowych o różnym stopniu trudności. Do udziału w konkursach zgłoszono 310 koni. Na hipodromie w Morawie zobaczymy między innymi: srebrną medalistkę olimpijską z Londynu, Szwedkę Sarę Algotsson-Ostholt, jej siostrę Lindę Algotsson – podwójną zwyciężczynię Finałów Pucharu Świata, Karin Donckers z Belgii – dwukrotną drużynową brązową medalistkę mistrzostw Europy, mocną ekipę z Niemiec z mistrzami olimpijskimi w rywalizacji drużynowej z Hong-Kongu i Londynu, a także czołówkę polskich zawodników.

Tegoroczna rywalizacja w Pucharze Narodów będzie jednocześnie testem nowego formatu olimpijskiego, który ma obowiązywać na igrzyskach w Tokio w 2020 roku. Nowe zasady dotyczą przede wszystkim składu reprezentacji narodowych. W konkursie drużynowym wystartuje trzech, a nie czterech jak dotychczas jeźdźców z każdego kraju, a ich łączny wynik będzie składał się na rezultat zespołu. Poprzednio punkty najsłabszego zawodnika były pomijane. Nowe przepisy mają sprawić, aby więcej drużyn mogło współzawodniczyć w konkursie, a ich zmagania były dla kibiców jeszcze bardziej ekscytujące.

Dziewięć konkursów, cztery dni, trzy próby
W czwartek i piątek zawodnicy rozpoczną rywalizację w ujeżdżeniu. Podczas pierwszej próby elegancko ubrani jeźdźcy i amazonki wykonają oceniany przez sędziów program w stępie, kłusie i galopie. Cross, czyli bieg z przeszkodami w pełnym galopie, najbardziej spektakularna próba zostanie rozegrany w sobotę i w niedzielę. Na trasie crossu sporo niespodzianek: pojawi się kilka niewielkich wzniesień, nowe przeszkody oraz przeszkoda wodna dla zawodników klas krajowych. Ostateczna rozgrywka i wyłonienie zwycięzców nastąpią w niedzielę podczas konkursów skoków przez przeszkody i crossu. Zawodnicy będą musieli wykazać się szczególną dokładnością na parkurze, bo nawet lekkie potrącenie przeszkody przez konia powoduje zrzutkę lub wyłamanie, a w konsekwencji punkty karne. Emocje będą zatem towarzyszyć widzom aż do ostatniej minuty zawodów.

Kaukaska dżygitówka i „Polska smakuje”
Poza emocjami sportowymi na widzów czekają efektowne akrobacje kaskaderskie, pokazy jeździeckie, atrakcje dla całych rodzin oraz bogata strefa wystawców pod marką „Polska smakuje”, gdzie będzie można degustować i kupić najwyższej jakości produkty polskich producentów. W niedzielę swoje umiejętności woltyżerskie zaprezentuje Apolinarski Group w pokazie wywodzącej się z Kaukazu dżigitówki. Kaskaderzy wykonają zapierające dech w piersiach, niezwykle efektowne akrobacje na galopującym koniu: zeskakiwanie i przeskakiwanie przez konia, obroty na koniu, podnoszenie leżącej na ziemi czapki, czy też zwisanie z boku konia. Na arenie głównej zaprezentują się również młodzi adepci szkółki jeździeckiej LKS Stragona Strzegom w pokazach Pony Show. Na hipodromie powstanie miasteczko zabaw z bezpłatnymi dmuchanymi zjeżdżalniami i przejażdżkami na kucykach oraz mini ZOO, gdzie będzie można zobaczyć kucyki, kozy, owce i dziki!

Bilety będzie można zakupić bezpośrednio przed imprezą. Zostaną uruchomione dwie kasy biletowe – jedna na drodze z Morawy, druga na drodze z Żarowa. W czwartek wstęp na zawody jest bezpłatny, w piątek kosztuje 10 zł, w sobotę i niedzielę – 15 zł, karnet na wszystkie dni zawodów – 30 zł. Dzieci do lat 10 oraz wszyscy mieszkańcy gminy Strzegom mają bezpłatny wstęp na imprezę, wystarczy okazać dowód osobisty lub legitymację szkolną.

Program

Czwartek:
09.30 – Ujeżdżenie CI-long 3*
10.00 – Ujeżdżenie CI-long 2*
13.30 – Ujeżdżenie CI-long 1*
13.45 – Ujeżdżenie CI-short 2* część 1

Piątek:
08.00 – Ujeżdżenie CI-short 2* część 2
08.00 – Ujeżdżenie CI-short 1*
08.30 – Ujeżdżenie CNC P-25
12.00 – Ujeżdżenie CNC L/L-18
12.15 – Ujeżdżenie Puchar Narodów
13.00 – Ujeżdżenie CNC P

Sobota:

Cross country
09.30 – CI – long 1*
11.15 – CI – long 2*
12.45 – CI – long 3*
15.00 – Puchar Narodów

Skoki
09.00 – CNC P/P-25
09.45 – CI – short 2*
11.30 – CNC L/L-18
18.00 – CI – short 1*

Niedziela:

Skoki
10.15 – CI – long 1* + Ceremonia dekoracji
11.45 – CI – long 2* + Ceremonia dekoracji
13.15 – CI – long 3* + Ceremonia dekoracji
14.30 – Ceremonia dekoracji CI – short 2*
15.00 – Puchar Narodów
16.00 – Ceremonia dekoracji Puchar Narodów, CI -short 1*

Cross country
09.00 – CNC P/P-25
09.45 – CI – short 2*
11.00 – CNC L/L-18
12.45 – CI – short 1*

W trakcie:
Pokazy kaskaderów konnych
Bezpłatne dmuchane zjeżdżalnie
Mini ZOO
Przejażdżki na kucykach

Poprzedni artykułKolejne kamienice odzyskają blask. Dodatkowe 317 tysięcy na remonty
Następny artykułFinał akcji „Bezpieczna kobieta”