Strona główna Kultura „Świat pod Kyczerą”. Międzynarodowy festiwal już dzisiaj w Świdnicy

„Świat pod Kyczerą”. Międzynarodowy festiwal już dzisiaj w Świdnicy

0

Świdnica będzie gospodarzem widowiskowej inauguracji festiwalu, na który od lat przyjeżdżają grupy folklorystyczne z całego świata. Już dzisiaj parada i koncert na Rynku!

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą” to jeden z największych festiwali tego typu w Polsce. Organizowany jest przez Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” przy współpracy z kilkunastoma instytucjami w kraju i zagranicą. Co roku  gośćmi są zespoły z całego świata, jak na przykład z Brazylii, Gruzji, Turcji i Indii… Festiwal składa się z dwóch zasadniczych części: małopolskiej i dolnośląskiej, gdzie w ciągu dwóch tygodni można być świadkiem niezwykłych spotkań, wystaw, warsztatów, korowodów oraz przede wszystkim koncertów.

 Zadaniem festiwalu jest propagowanie kultury, różnorodności, ale i przede wszystkim nauka jedności, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka bez względu na jego narodowość. Pokazanie światu,  że istnieje tak mała mniejszość etniczna jaką są Łemkowie, ale również udowodnienie, że w połączeniu z innymi narodowościami całego świata możemy bardzo wiele. „Świat pod Kyczerą” to pomost łączący dawne i obecne miejsca zamieszkania Łemków, to przestrzeń do dialogu międzykulturowego, nasz pomysł na rozmnożenie ewangelicznego „talentu” podarowanym przez Boga – podkreślają organizatorzy, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”. W tym roku festiwal rozpoczyna się 29 czerwca w Świdnicy, kończy zaś 12 lipca w Krynicy Zdroju. Zespoły pojawią się też w miejscowościach takich jak  Chocianów, Lisiec, Namysłów, Legnica, Wołów, Rudna, Zamienice, Gorlice oraz Sękowa. Gościć będziemy zespoły z Argentyny, Kolumbii, Nepalu, Ukrainy, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Czech i Polski.

 Festiwal w Świdnicy (29 czerwca) rozpoczyna się o godzinie 16.30 animacjami ulicznymi i korowodem przy ulicy Kotlarskiej w Rynku. O 17.00 na koncercie galowym zaprezentują się wszystkie zespoły.

/materiały organizatora/

 

Poprzedni artykułSzwedka liderką konkursu Lotto Strzegom Horse Trials [FOTO]
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]