Strona główna Wydarzenia Świdnica Po latach przymiarek kilkadziesiąt metrów ulicy naprawione

Po latach przymiarek kilkadziesiąt metrów ulicy naprawione [FOTO]

6

Wydawało się dość oczywiste, że podczas gruntownej modernizacji placu Wolności naprawiony zostanie także niewielki fragment ulicy Długiej. – Nie wystarczyło siły przebicia, by uporządkować ten fragment – tłumaczył w kwietniu 2016 roku wieloletnie zaniechanie Maciej Gleba, dyrektor wydziału komunikacji UM w Świdnicy. Dwa lata po tej rozmowie ulica została naprawiona.

Przez lata spod kół samochodów pryskał kompletnie zniszczony asfalt. Dwa lata temu Maciej Gleba zapowiadał: W przyszłym tygodniu wykonana zostanie odkrywka, która pozwoli ocenić stan kostki pod tymi resztkami asfaltu. Jeśli okaże się, że nawierzchnia nie jest pofałdowana, kostka zostanie całkowicie odsłonięta. Jeśli pod spodem będą duże zniekształcenia – usuniemy kostkę i zastąpimy ją na tym krótkim odcinku nawierzchnią bitumiczną.

Kostka jednak została, a prace wykonano w ostatnich dniach. – Masa mineralno-asfaltowa na odcinku ulicy Długiej od numeru 66 do 70 ułożona została kilkadziesiąt lat temu, na nawierzchni z kostki  granitowej. Niewielka grubość wykonanej warstwy ścieralnej oraz mała przyczepność do podłoża (kostka granitowa, gładka powierzchnia) spowodowały, że powstały 2 – 3 cm ubytki, niestwarzające co prawda zagrożenia w ruchu, ale nie bez znaczenia był tu wygląd nawierzchni i komfort jazdy kierowców. Ostatecznie decyzja o usunięciu szczątkowej warstwy ścieralnej z masy mineralno-asfaltowej została podjęta w maju. Po jej zdemontowaniu okazało się, że w miejscach wcześniej realizowanych przekopów instalacyjnych brak jest kostki graniowej, co zostało uzupełnione. Wartość robót demontażowych oraz uzupełnienia nawierzchni to kwota 20 tys. zł. Prace realizowane były od 9 do 18 czerwca – poinformowała Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Zdjęcia Artur Ciachowski i archiwum

Poprzedni artykułKort tenisowy gotowy? Nie ma dojścia, ani daty otwarcia
Następny artykułMiejski polonez odtańczony [FOTO]