Strona główna Kultura Cztery ręce, cztery nogi… Rusza festiwal im. Schlaga

Cztery ręce, cztery nogi… Rusza festiwal im. Schlaga

0

Koncert na dwoje organów w Kościele Pokoju w Świdnicy rozpocznie w piątkowy wieczór III Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga. Sukcesem zakończyła się zbiórka środków na organowe święto i Fundacja Chorda Auxit może zrealizować wszystkie plany.

Od 1870 roku w Świdnicy działały dwie wytwórnie organów. Pierwszą z nich stworzył Christian Schlag wraz z dwoma swoimi synami: Theodorem (*22 IV 1847r.†2 V 1912r.)
i Oskarem (*16 VI1848 r. † 26 XI 1918r.). Zlokalizowana była u zbiegu obecnych ulic Westerplatte i Kliczkowskiej. Na parceli liczącej 11 000 m2powstały zabudowania mieszczące hale obróbki drewna, odlewnię i pracownie obróbki cyny, cynku i ołowiu, ślusarnię, piszczałkarnie do wytwarzania piszczałek drewnianych i metalowych, intonatornię, pracownie snycersko-rzeźbiarskie, trzy wysokie hale montażowe umożliwiające wstępne złożenie praktycznie każdych produkowanych organów. Aż do rozwiązania firmy w grudniu 1922 r. hale zakładu opuściło około 1100 instrumentów. Najwyższy znany dzisiaj opus wynosi 1099 i uwidoczniony jest na organach znajdujących się we Wrocławiu -Widawie. Z tych ponad tysiąca dzieł część stanęła poza granicami Dolnego Śląska: Górny Śląsk (tam najwięcej po Dolnym Śląsku), Czechy, Finlandia, Włochy, Morawy, Meksyk, Norwegia, Rumunia, Rosja (a właściwie tereny Polski będące pod zaborem rosyjskim), Południowa Afryka, Węgry, Brandenburgia, Prusy Wschodnie,
Pomorze, Meklemburgia, Saksonia, Dolna Saksonia. /informacje pochodzą z Encyklopedii Świdnickiej/

Organy Schlaga do dzisiaj działają m.in. w świdnickim Kościele Pokoju i w kościele ewangelickim w Wałbrzychu. Pamięć wielkiego organmistrza wskrzesiło dwoje świdnickich muzyków, Zuzanna i Maciej Batorowie. Założona przez nich Fundacja Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit już po raz drugi organizuje Festiwal imienia Schlaga, który  w tym roku wsparli melomani podczas zbiórki crowdfundingowej. Udało się zebrać ponad 10 tysięcy złotych, dzięki którym uda się zrealizować bogaty program festiwalu.

Pierwszy koncert już w piątek, 29 czerwca o godzinie 18.30 w świdnickim Kościele Pokoju, zatytułowany „CZTERY RĘCE & CZTERY NOGI & DWOJE ORGANÓW” Zuzanna i Maciej Batorowie zagrają na  barokowych organach ołtarzowych i symfonicznych organach Schlaga.

W sobotę 30 czerwca  w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła o godzinie 19.00 rozpocznie się koncert upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystąpią: Magdalena Cornelius-Kulig (Hamburg) – mezzosopran, Thomas Emmanuel Cornelius (Hamburg) – organy. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu bezpłatny.

Agnieszka Szymkiewicz