Strona główna Temat dnia Majówkowy piknik na Kraszowicach

Majówkowy piknik na Kraszowicach [FOTO/VIDEO]

0

Ognisko, kiełbaski z grilla, dużo zachęcającej do tańca muzyki i jeszcze więcej rozmów w sąsiedzkim gronie. Do późnego wieczora mieszkańcy bawili się podczas Kraszowickiej Majówki.

W sobotniej imprezie wzięły udział dziesiątki świdniczan. Oprócz poczęstunku i koncertów miejscowych zespołów muzycznych Unikat i RAJS, goście majówki mogli skorzystać ze specjalnych atrakcji dla dzieci. TKKF Licznikowiec przygotował dla nich Rodzinne Zawody Rekreacyjne.

Skąd wziął się pomysł na organizację majówkowej potańcówki na Kraszowicach? W kwietniu, podczas jednego z zebrań Kraszowickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich dyskutowano nad sposobem uczczenia przez mieszkańców Kraszowic 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Padały różne propozycje. Mieszkaniec Kraszowic Andrzej Pyka, członek zespołu muzycznego RAJS, zaproponował zorganizowanie sąsiedzkiej potańcówki. Idea zdobyła aprobatę pozostałych społeczników obecnych na zebraniu.

Tego typu imprezy były popularne w okresie międzywojennym, w latach 20 i 30 XX wieku, oraz po drugiej wojnie światowej. Społeczeństwo cieszyło się z odzyskania niepodległości co wyrażało się w spontanicznych organizacjach różnego typu zabaw plenerowych. Celem zorganizowania naszej majówki jest właśnie nawiązanie do tamtych tradycji – tłumaczą pomysłodawcy imprezy.

fot. Artur Ciachowski, Master-Profit, Kraszowickie Stowarzyszenie Inicjaty Obywatelskich
video: Master-Profit

/opr. mn/