Strona główna Wydarzenia Stały prąd – czy jest dla Ciebie?

Stały prąd – czy jest dla Ciebie?

0

Czy jesteś pewien, że już wiesz wszystko na temat oszczędności w budżecie domu czy firmy? Pewnie posiadasz wiele informacji, ale jak wielu z nas mogłeś nie zwrócić uwagi na rachunki za prąd. A w nich właśnie „ukrywają się” spore oszczędności. Naszym zdaniem warto przyjrzeć się wariantom stref energetycznych i zorientować się, która Ciebie dotyczy i dlaczego.

Musimy pamiętać, że wszystkie taryfy energetyczne występują w wariantach jedno i kilku-strefowym. W niniejszym tekście przyglądamy się dla jakich odbiorców, m.in. z Tomaszowa najlepiej dostosowana jest taryfa jednostrefowa, ale najpierw pozostałym odbiorcom podpowiadamy inne rozwiązania.

Dla kogo taryfa dwustrefowa?

Taryfa jednostrefowa nie jest najlepszym rozwiązaniem dla posiadaczy domów jednorodzinnych, np. w okolicach Tomaszowa. Dlaczego? Budując dom, czy stawiają firmę warto jest wziąć pod uwagę, kiedy będziemy czerpać najwięcej prądu – w jakich dniach, porach dnia, a nawet godzinach. Bo np. domy ogrzewamy często piecami akumulacyjnymi, które dostosowywane są właśnie do taryf dwustrefowych. Piece akumulacyjne nagrzewają się w nocy, kiedy prąd jest tańszy, akumulują ciepło i oddają je domostwu przez całą dobę. W przypadku tak ogrzewanych domów stosowana jest najczęściej taryfa dwustrefowa, G12: tańsza stawka obowiązuje przez 10 h w ciągu doby (z reguły w godz. 22.00 – 6.00 i 13.00 – 15. 00), a droższa przez 14 h (6.00 – 13.00 oraz 15.00 – 22.00). W opcji tej najtańszy prąd jest dostępny w godzinach wieczornych i nocnych.

Musisz jednak pamiętać, że jeżeli wcześniej posiadałeś taryfę G11, zamiana na G12 wymaga specjalnego licznika prądu, dostosowanego do dwóch stref.

Osoby, które używają prądu w danych miejscach okazjonalnie, jak posiadacze domków letniskowych, w których odpoczywają tylko w wybrane dni, najwięcej skorzystają z rozwiązania, którym jest taryfa energetyczna G12w – oznacza ona tańszy prąd w weekendy i święta. Taryfa ta jest jest poszerzoną wersją G12 – jej użytkownicy mogą korzystać z tańszego prądu nie tylko w nocy, ale w dni wolne od pracy.

Dla kogo taryfa jednostrefowa?

Taryfa, w której prąd kosztuje tyle samo przez całą dobę, dotyczy najczęściej mieszkańców miast, zamieszkałych na osiedlach, w blokach i przyzwyczajonych do znanej sobie wygody. Mówimy tu o G11, taryfie energetycznej jednostrefowej. Założenie jest takie, że taryfa G11 jest przeznaczona dla osób, które korzystają z energii w sposób w miarę równomierny lub też nie są w stanie bądź nie mają ochoty dokładnie sprecyzować w jakich godzinach wykorzystują go najwięcej.

Opcja ta spotykana jest w większości gospodarstw domowych (głównie korzystają z niej rodziny mieszkające w blokach) i charakteryzuje się stałym przelicznikiem – przez całą dobę i przez siedem dni w tygodniu cena za 1 kWh jest taka sama.

Taryfa jednostrefowa również doskonale sprawdza się w przedsiębiorstwach, w których praca odbywa się 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu
 
Zmień sprzedawcę, zacznij oszczędzać

Jeżeli powyższymi wskazówkami udało nam się namówić Cię do rozważań o oszczędnościach na rachunkach za prąd, to podpowiadamy, że najprościej osiągniesz ten cel zmieniając sprzedawcę.  Od strony formalnej nie wymaga to od Ciebie prawie żadnego zaangażowania. Doradcy z Po Prostu Energia, na mocy uzyskanego od Ciebie pełnomocnictwa zajmą się całą biurokratyczną procedurą, związaną ze zmianą sprzedawcy prądu.

Co równie ważne, jak dowiedzieliśmy się od jednego z klientów firmy w Tomaszowie: „Po Prostu Energia przedstawia jasną, czytelną i prostą umowę, bez żadnych gwiazdek i dopisków drobnym drukiem. Zaoferowali mi też najniższą cenę bez opłat handlowych oraz jako jedyni zagwarantowali stałą cenę prądu przez cały okres trwania umowy.”

Również posiadacze stałej taryfy G11, naszym zdaniem powinni rozważyć zmianę sprzedawcy prądu na tego, który nie tylko przygotował najkorzystniejsze warunki współpracy, ale zagwarantował stałą cenę prądu przez cały okres trwania umowy – wówczas nie musisz martwić się m.in. podwyżkami cen energii. Za to w wolnym czasie spokojnie możesz zająć się planowaniem przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy!

/Artykuł sponsorowany/