Strona główna Sport Inne SP 6 i SP 105 w programie Aktywne Szkoły MultiSport

SP 6 i SP 105 w programie Aktywne Szkoły MultiSport [FOTO]

0

W trosce o zapewnienie dzieciom jak najlepszego startu w dorosłe życie, Szkoła Podstawowa nr 6 i Szkoła Podstawowa nr 105 podjęły wyzwanie Aktywnych Szkół MultiSport (ASM) i po przejściu dwuetapowego procesu kwalifikacji znalazły się w Turnieju ASM. Aktywne dzieci radzą sobie lepiej… nie tylko na WF-ie!

Ruch to zdrowie, wszyscy to wiemy. Aktywność fizyczną należy jednak rozpatrywać nie tylko w kontekście wytrzymałości, siły i odporności organizmu. Badania dowodzą, że codzienna aktywność stymuluje pracę jądra podstawonego mózgu odpowiedzialnego za działanie i procesy poznawcze. Nie bez powodu mówimy, że aktywne dzieci radzą sobie lepiej w życiu. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci w wieku szkolnym do prawidłowego rozwoju potrzebują przynajmniej 60 minut ruchu dziennie, codziennie.

Aktywna szkoła – aktywne dzieci

Szkoła jest miejscem, gdzie dzieci spędzają większą część czasu. Podobnie jak dom rodzinny, odgrywa też kluczową rolę w procesie kształtowania postaw i nawyków, dlatego tak ważne jest, by było to miejsce sprzyjające codziennej aktywności. Aktywne Szkoły MultiSport to program, którego fundatorem jest firma Benefit Systems, a za realizację odpowiada Fundacja V4Sport z Wrocławia. Jego celem jest wpisanie ruchu w DNA szkół i ponowne wyrobienie w dzieciach nawyku ruszania się. W ramach ASM ponad 10 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych na Dolnym Śląsku będzie miało niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w międzyszkolnym turnieju, którego głównym punktem będzie multimedialny test sprawności fizycznej oparty o standard EuroFit Test. Europejski Test Sprawności Fizycznej EuroFit to narzędzie stworzone do pomiaru poziomu sprawności fizycznej Europejczyków. Idea powstania testu było zaprojektowanie metody badania, która bez względu na miejsce i okoliczności, da miarodajny, wystandaryzowany wynik, który łatwo jest interpretować i porównywać.

Program ASM niesie ze sobą zupełnie nową formułę standardowego testu. Służy ona zachęceniu do udziału wszystkich dzieci, również tych, które na co dzień stronią od aktywności i lekcji WF-u. Test ma być dla nich przede wszystkim znakomitą zabawą – w warstwie fabularnej, uczniowie zmierzą się z leniwymi mocami Złego Zła i Galaktyki Bezruchu. Co ważne, rywalizacja odbywa się tylko na poziomie szkół, więc uczniowie nie konkurują między sobą. Jedynym indywidualnym wyzwaniem jest poprawienie swojego wyniku w drugiej próbie. Każda z zakwalifikowanych do programu placówek przystąpi do testu dwukrotnie, w odstępie sześciu miesięcy. O końcowym sukcesie, który zostanie doceniony atrakcyjnymi nagrodami, zadecyduje osiągnięty w tym czasie progres.

To wyjątkowy turniej, bo do wygrania, oprócz pokaźnej puli pieniężnej, jest przede wszystkim zdrowie i sprawność najmłodszych mieszkańców naszego regionu – wyjaśnia ekspert programu, Jakub Kalinowski. – Rywalizacja odbywa się na poziomie szkoły, więc uczniowie nie konkurują między sobą. Zamiast tego tworzą drużyny wspólnie walczące o wygraną. Jedynym indywidualnym wyzwaniem jest poprawienie swojego wyniku w drugiej próbie. Wierzymy, że mamy na pokładzie najlepsze szkoły z Dolnego Śląska. Na etapie Rozgrzewki, spotkaliśmy się z przedstawicielami wszystkich 48 placówek, które przeszły wstępne kwalifikacje. W warsztatach wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele, rodzice, przedstawiciele lokalnych mediów i władz, no i sami zainteresowani, czyli uczniowie. Wspólnie zastanawialiśmy się co możemy zrobić, aby zwiększyć poziom codziennej aktywności dzieci i młodzieży – dodaje ekspert programu ASM.

Pomysłów nie brakowało, od porannych rozgrzewek, przez aktywne przerwy i przerwy śródlekcyjne po dyżury w odprowadzaniu dzieci do szkoły. Wszystko to zostało zawarte w Planach Treningowych, które szkoły będą wdrażać sukcesywnie w czasie udziału w programie. Szkoły Podstawowe nr 6 i 105 w Świdnicy przystąpiły do Turnieju 9 i 10 maja 2018 roku. Przystępując do kolejnych prób sprawnościowych, w warstwie fabularnej uczniowie stawią czoła galaktycznemu gangsterowi – Złemu Złu i jego pomocnikom. Bieg wahadłowy, bieg długi, siła ścisku, zwis na drążku — to tylko przykłady ćwiczeń, z którymi dwukrotnie, w odstępie sześciu miesięcy, zmierzą się dzieci uczestniczące w programie ASM. W sumie test składa się w dziewięciu różnych ćwiczeń, które pozwalają na ocenę poziomu sprawności fizycznej. Dzięki temu zarówno nauczyciele jak i rodzice zyskają cenne wskazówki do dalszej pracy z dziećmi.

/FOTO: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułKomendant przez pomyłkę? Czy straż pożarna stała się areną rozgrywek politycznych?
Następny artykułPromocje i atrakcje w Dzień Crossovera w Świdnicy