8 maja w Polsce po raz czwarty obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa, czyli 73. rocznica zakończenia II wojny światowej. W Świdnicy tegoroczne uroczystości upamiętniające zostały zorganizowane pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim, a także na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Słowiańskiej.
W kwietniu 2015 roku Sejm postanowił o zmianie nazwy oraz terminu wydarzenia, które od 1945 roku oficjalnie odbywało się 9 maja i znane było jako Święto Zwycięstwa i Wolności.
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii i trwała od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku, w Europie zaś do 8 maja 1945 roku. W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Pochłonęła według różnych szacunków od 50 do 78 milionów ludzi.
Dziś o godzinie 12.30 na placu Grunwaldzkim pod Pomnikiem Zwycięstwa wieniec od mieszkańców miasta i Powiatu Świdnickiego w hołdzie wszystkim poległym w trakcie tragicznych zdarzeń największego konfliktu zbrojnego w historii świata złożyli prezydent Świdnicy Beata Moskal Słaniewska, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, a także przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków. Koło Ziemi Świdnickiej, Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz świdniccy harcerze.
– 8 maja to Dzień Zwycięstwa, ale 8 maja to także pierwszy dzień pokoju w Europie i co bardzo ważne i co musimy podkreślać, dzień który zapoczątkował niespotykany wcześniej tak długi okres bez wojen, bez konfliktów w naszej części świata. Miliony ofiar pochłonęła ta wojna, tysiące miast, które legły w gruzach, polegli na frontach, polegli we własnych domach (…) Dzisiaj mówimy o tych, którzy polegli, którzy poświęcili swoje życie dla odzyskania wolności (…) Bardzo się cieszę, że jesteśmy tu dziś i że wśród nas są wciąż ci, którzy to przeszli – mówiła w swoim przemówieniu Beata Moskal- Słaniewska.
Wcześniej, tego samego dnia kameralne uroczystości upamiętniające odbyły się również na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Słowiańskiej, gdzie pod pomnikiem pamięci bohaterów wojennych zostały złożone kwiaty.
Marta Bułgajewska
praktyka studencka
/wykorzystano informacje za wikipedia/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński