Strona główna Wydarzenia Żarów Nagrodzili zasłużonych Złotymi Dębami

Nagrodzili zasłużonych Złotymi Dębami

0

Społeczni działacze i pasjonaci. Wśród nich miłośnicy sportu, zaangażowani organizatorzy, aktywni członkowie stowarzyszeń i organizacji funkcjonujących na terenie gminy Żarów. Dwóch zasłużonych mieszkańców i dwie organizacje zostały uhonorowane statuetkami „Złotych Dębów”.

„Złote Dęby” to najwyższe gminne odznaczenie, przyznawane w Żarowie od dwudziestu lat. W tym roku do grona wyróżnionych dołączyli kolejni szczególnie zasłużeni mieszkańcy gminy Żarów. Otrzymali je: Ochotnicza Straż Pożarna w Żarowie, Henryk Daniel, Maria Becherowska i sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Żarowie.

Ponad 20 lat temu w żarowskiej podstawówce zrodził się pomysł, aby i w Żarowie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wspólnie z wolontariuszami, dyrektorami szkół, nauczycielami, prezesami, dyrektorami, pracownikami firm i mieszkańcami naszej gminy podjęliśmy się tego zadania. Inicjatywa ta poruszyła na tyle serca, umysły mieszkańców, że spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i każdego roku do akcji włączały się kolejne organizacje. Po 25 latach Sztab WOŚP w Żarowie nadal z wielkim oddaniem angażuje kolejne pokolenia mieszkańców naszej gminy do włączenia się w tą szlachetną akcję. Dziękujemy za Wasze oddanie, a dziś za przyznane odznaczenie gminne – mówiła po odebraniu odznaczenia „Złoty Dąb” Beata Jurczak szefowa żarowskiego sztabu WOŚP.

Uroczysta sesja Rady Miejskiej była także okazją do wręczenia nagrody Żarowskiej Orkiestrze Dętej, która w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia swojego funkcjonowania. Orkiestra powstała w maju 1948 roku pod patronatem Dolnośląskich Zakładów Chemicznych. Po latach zakłady wypowiedziały utrzymanie orkiestry, jednak dzięki staraniom władz Żarowa orkiestra nie została zlikwidowana. Władze miasta podjęły decyzję, by funkcjonowała ona w strukturach Żarowskiego Ośrodka Kultury. Obecnie orkiestrą kieruje Dariusz Piechowiak, muzyk Filharmonii Sudeckiej. Orkiestra obecnie liczy 15 członków, w skład których wchodzą zarówno muzycy amatorzy i zawodowcy, grający po dziś dzień w innych orkiestrach we Wrocławiu, Wałbrzychu czy Dzierżoniowie.

Życzenia dla wszystkich mieszkańców, z okazji Święta Miasta złożyli także zaproszeni goście. Listy gratulacyjne na ręce burmistrza Leszka Michalaka przekazali Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, w imieniu której list odczytała radna powiatu świdnickiego Urszula Ganczarek, poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka oraz Pavel Fojtik starosta miasta partnerskiego Nymburk.

/UM Żarów, opr. mn/