Strona główna Sport Mundurowy Puchar Polski z rekordami

Mundurowy Puchar Polski z rekordami [FOTO]

2

2 maja 2018 r. w hali dzierżoniowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się zawody II Pucharu Polski służb mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc współorganizowane przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy. Zawody były dedykowane pamięci Wojciecha Jastrzębia, funkcjonariusza Służby Więziennej.

III Memoriał im. Wojciecha Jastrzębia

Zawody Pucharu Polski były jednocześnie III Memoriałem poświęconym pamięci funkcjonariusza Służby Więziennej plut. Wojciecha Jastrzębia, który zmarł nagle w 2014 roku nie osiągając nawet 36 lat. W ten sposób funkcjonariusze aresztu chcą zachować pamięć o tym bardzo dobrym funkcjonariuszu, ale przede wszystkim niezwykle życzliwym i przyjaznym człowieku.

Wspomniany od 2009 r. z oddaniem i pasją pełnił służbę w Areszcie Śledczym w Świdnicy. Dla wielu był wzorem opanowania i profesjonalizmu, a do tego zawsze życzliwy, chętny do pomocy i otwarty na problemy drugiego człowieka. Wielką pasją Wojciecha Jastrzębia były sporty siłowe, dla których poświęcił znaczną część swojego życia. Był zawodnikiem startującym w zawodach Strong Man m.in. jako zawodnik grupy Mariusza Pudzianowskiego. Wygrywał również zawody zaliczane do cyklu mistrzostw Polski w tejże konkurencji, a w 2009 r. i 2010r. zajmował 8 miejsce w Mistrzostwach Polski Strong Man.

Patronat

Honorowy patronat nad zawodami pełnili: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej we Wrocławiu płk Tomasz Raczyk i Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński.

Rozpoczęcie zawodów

Z uwagi na rangę zawodów rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego. Następnie przyszedł czas na wspomnienia. Wojciecha Jastrzębia wspominał jego ojciec, Stanisław Jastrząb, który przedstawił jego wyniki i osiągnięcia sportowe, a także płk Dariusz Sztuka, jego przełożony z czasu pracy w świdnickim areszcie. Zawody rozpoczął krótko po godz 10 mjr Bartłomiej Lenartowicz, który pożyczył zawodnikom sportowej rywalizacji i owocnych wyników.

Rywalizacja siłaczy

Rywalizacja o Puchar Polski toczyła się w 7 kategoriach wagowych mężczyzn (do 75 kg, do 82,5 kg, do 90 kg, do 100 kg, do 110 kg, do 125 kg i powyżej 125 kg), a także w kategoriach Open Senior i Open Weteran. Z kolei panie rywalizowały w kategorii otwartej kobiet. W rywalizacji otwartej o zwycięstwie decydowały punkty liczone według formuły Wilks’a.

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły kobiety. Puchar Polski w tej kategorii, po podniesieniu ciężaru 85 kg., trafił w ręce Marzeny Grzelak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Toruniu. W kategorii mężczyzn do 75 kg zwycięzcą został reprezentujący Żandarmerię Wojskową Piotr Jakimiuk. Kolejną kategorię, wzorem lat ubiegłych, wygrał Konrad Adamaszek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Natomiast do 90 kg, przy masie własnej 84 kg., bezapelacyjnie wygrał Marcin Kowalski z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, który zwycięsko zmierzył się z ciężarem 225 kg. Zacięta realizację toczyli policjanci o wadze do 100 kg. Ostatecznie wygrał Łukasz Brożyna (Komenda Miejska Policji w Kielcach) z wynikiem 225 kg.

Natomiast kategorię do 110 kg zupełnie zdominował wielokrotny mistrz Polski, a nawet i świata Andrzej Kocyła, reprezentujący Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu. W trakcie zawodów pobił on rekord podnosząc sztangę ważącą 257,5 kg. Dzięki temu wynikowy bezapelacyjnie zwyciężył on również w kategorii Open Weteran.

W kolejnych wagach szans rywalom nie dali: Paweł Liszcz (21.Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza), który pokonał ciężar 250 kg. i Dawid Olkiewicz (Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim).

W klasyfikacji drużynowej Puchar Polski już drugi raz z rzędu powędrował do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, której funkcjonariusze okazali się najsilniejsi. Dla najlepszej drużyny oprócz pucharu nagrodę finansową, w kwocie 500 zł, ufundowała firma „Sortmund”. Drugie miejsce zajęli zawodnicy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, a na najniższym stopniu stanęli reprezentanci 21.Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Natomiast poza podium znaleźli się przedstawiciele Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Zawodnicy, którzy stanęli na podium II Pucharu Polski i jednocześnie rozgrywanego III Memoriału im. Wojciecha Jastrzębia otrzymali puchary i nagrody finansowe oraz rzeczowe. Nagrody wręczali m.in. Stanisław Jastrząb (ojciec śp. Wojciecha Jastrzębia), a także Jarosław Rudnicki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa oraz mjr Jacek Gładysz.

Rekordowe wyniki

Wraz z zawodami Pucharu Polski im. Wojciecha Jastrzębia rozgrywane były XIV Otwarte mistrzostwa Dzierżoniowa. Łącznie w zawodach wystartowało łącznie 87 zawodników. W kategorii pow. 125 w Mistrzostwach Dzierżoniowa wygrał Marcin Karkula podnosząc w drugiej próbie niewyobrażalny ciężar 262,5 kg. Natomiast w trzecim podejściu walka z ciężarem 270 kg. Niestety zakończyła się niepowodzeniem.

Łączna pula nagród w rozgrywanych 12 kategoriach wagowych i wiekowych opiewała na kwotę 12 000,00 zł, w tym nagrody rzeczowe oraz finansowe. Ponadto w klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski, zwycięzcy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach otrzymali bon ufundowany przez firmę “Sortmund” o wartości 500 zł.

Serdecznie dziękujemy za sportową rywalizację, zwycięzcom gratulujemy wyników i zapraszamy za rok!

tekst kpt. Bartłomiej Perlak

zdjęcia st. sierż. Stefan Dobroń

Poprzedni artykułInżynierska bez szans na prędki remont
Następny artykułMontują windę w Roztoce [FOTO]