Strona główna Polityka Będzie zakaz wydawania prasy przez samorządy? Ministerstwo zgadza się RPO

Będzie zakaz wydawania prasy przez samorządy? Ministerstwo zgadza się RPO

1

Jest odpowiedź Ministerstwa Kultury na apel Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wprowadzenie ustawowego zakazu wydawania przez samorządy gazet finansowanych bezpośrednio lub pośrednio z lokalnych budżetów. Zdaniem resortu konieczna jest dyskusja nad nowymi regulacjami prawa prasowego.

Przypomnijmy, według Rzecznika Praw Obywatelskich władze samorządu terytorialnego nie powinny wydawać prasy, a jedynie biuletyny z obiektywnymi informacjami i komunikatami urzędowymi. Zdaniem Adama Bodnara niedopuszczalne jest też łączenie przez władze samorządowe funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy, gdyż jednym z jej zadań jest społeczna kontrola lokalnych władz.

Uzurpowanie przez biuletyny samorządowe roli gazet wiąże się niejednokrotnie z utrudnianiem dostępu do informacji dziennikarzom prasy prywatnej, co jest podważeniem fundamentalnej zasady wolności słowa i prawa dostępu obywateli do informacji publicznej – napisał rzecznik w ostatnim wystąpieniu do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wcześniej RPO apelował w tej sprawie do wicepremiera, ministra Piotra Glińskiego w lipcu i listopadzie 2016 oraz w lutym i wrześniu 2017 roku.

Wątpliwości RPO budzi również kwestia łączenia przez pisma samorządowe funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Obawy te dotyczą w szczególności tego, iż samorząd może wydawać swe pismo w oderwaniu od zasad rynkowych, z pomocą środków publicznych oraz przy wsparciu zatrudnionych urzędników, którzy redagują jego treść w ramach obowiązków służbowych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostrzega negatywne skutki działalności samorządów na rynku prasy lokalnej i analizuje możliwość zmian w prawie prasowym – twierdzą przedstawiciele resortu. Ministerstwo rozważa wprowadzenie nowych regulacji, które wzmocnią pozycję prasy lokalnej. Dzięki temu będzie ona niezależna od decyzji samorządowców.

Mam nadzieję, że za odpowiedzią ministerstwa na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich pójdą konkretne rozwiązania prawne, które uregulują sprawę gazet samorządowych. Pisma te stanowią nieuczciwą konkurencję wobec prywatnej prasy lokalnej, niedotowanej z budżetu. Wielu reklamodawców zamieszcza reklamy w gazetach samorządowych licząc na przychylność gminy w dalszej współpracy – twierdzi Ryszard Pajura, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, który z zadowoleniem przyjął interwencję RPO i stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

W Świdnicy od kilku miesięcy kontrowersje wywołuje sprawa dwutygodnika miejskiego, wydawanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Jego początkom towarzyszyło sporo wątpliwości związanych chociażby z zasadami finansowania oraz zatrudnienia zespołu redakcyjnego. W dalszym ciągu poruszana jest kwestia samej zasadności tworzenia gazety samorządowej, zwłaszcza w roku wyborów samorządowych.

/Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, opr. mn/

Poprzedni artykułKolejny sukces świdnickiego pilota balonów
Następny artykułDzień Matki z Kinem na Szpilkach [ROZWIĄZANIE KONKURSU]