Strona główna Kultura Ciemnia fotograficzna powstaje w Żarowie

Ciemnia fotograficzna powstaje w Żarowie

0

Po sukcesie zbiórki sprzętu fotograficznego na warsztaty twórcze dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, Fundacja Inicjatywa B zapowiada pierwsze spotkanie z fotografią analogową oraz otwarcie ciemni fotograficznej w Żarowie.

Celem cyklicznych warsztatów z fotografii tradycyjnej jest poznanie specyfiki pracy na aparatach analogowych oraz zaznajomienie się z podstawowymi tajnikami ciemni fotograficznej. – Zgodnie z obietnicą, po powodzeniu akcji w ramach której Fundacja Inicjatywa B, prowadziła zbiórkę analogowych aparatów oraz elementów wyposażenia ciemni, otwieramy pracownię twórczą dla wszystkich miłośników tradycyjnych zdjęć w Gminie Żarów. Jest to pomysł, który mamy nadzieję znajdzie zainteresowanie wśród początkowych fotografów oraz profesjonalistów – tłumaczy Tomasz Nycz.

Pierwsze spotkanie (które odbędzie się w dniach 17-19 maja w Żarowie), podzielone jest na dwie części: w ramach pierwszej, uczestnicy zajęć poznają obsługę analogowych aparatów fotograficznych m.in. taki jak: Concord, Zenith, Praktica, Agfa, nauczą się posługiwać różnymi obiektywami oraz dowiedzą się w jaki sposób zakładać film. Po krótkim instruktażu udamy się w przestrzeń miasta. W plenerze prowadzący spotkanie omówi zagadnienia związane z kompozycją obrazu, światłem itp. Kolejnym etapem zajęć będzie samodzielne wykonanie fotografii związanych z tematem przewodnim, który zostanie ustalony na spotkaniu. Uczestnicy warsztatów muszą pamiętać, że mają ograniczoną ilość zdjęć, które powinny być przemyślane. Druga część poświęcona będzie pracy w ciemni fotograficznej i tutaj: wykonane wcześniej zdjęcia w ramach warsztatów fotograficznych, staną się materiałem roboczym. Wspólnie porozmawiamy o rezultatach oraz trudnościach jakie wystąpiły podczas zajęć praktycznych. Uczestnicy wymienią się doświadczeniem oraz opowiedzą o swoich oczekiwaniach co do wykonanych zdjęć. Potem wywołamy zdjęcia…

Chcemy, aby ciemnia fotograficzna funkcjonowała cyklicznie w półtoramiesięcznych lub dwumiesięcznych odstępach czasowych. Przerwę w warsztatach wykorzystamy na uzupełnienie materiałów, które się zużywają, a mowa tutaj o filmach lub odczynnikach chemicznych, które w ramach pierwszych zajęć zapewnia Inicjatywa B –  mówi Tomasz Nycz.

W przyszłości, w żarowskiej pracowni prowadzone będą także zajęcia z fotografii otworkowej, luksografii oraz w innych technikach, które pozwolą rozwijać się najmłodszym uczestnikom warsztatów, którzy w przyszłości mogliby „cykać fotki” dla Żarowa.

Cały projekt realizowany jest dzięki wsparciu osób, które zechciały przekazać swój sprzęt fotograficzny; często przechowywany w oryginalnych pudełkach, z cenami i instrukcjami. Fundacja Inicjatywa B, dziękuje zatem  Markowi Wąsowskiemu,  Krzysztofowi Jackowi Matziol,  Elżbiecie Dudziak, Arkadiuszowi Arabaszowi oraz „Nieznanej żarowiance”, która przekazała sprzęt do siedziby żarowskiej Biblioteki, nie podając nazwiska, za zaufanie i fachowe porady.

– Po pozyskaniu sprzętu, brakowało tylko jednego elementu – osoby prowadzącej warsztaty. I tutaj od razu pomyślałem o środowisku świdnickim, które wiem, że z pasją prowadzi zajęcia z tradycyjnej fotografii. Po krótkiej rozmowie Paweł Buczma zgodził się przeprowadzić pierwsze spotkanie z aparatami oraz w ciemni fotograficznej – informuje Tomasz Nycz

Autorskie warsztaty kierowane są dla grupy, nieprzekraczającej 10 osób. O uczestnictwie w wydarzeniu decyduje kolejność zgłoszeń. W warsztatach mogą brać udział dzieci (od 12 lat), młodzież i osoby dorosłe z Gminy Żarów. Aby wziąć udział w zajęciach praktycznych z fotografii analogowej oraz warsztatach w ciemni fotograficznej, należy wysłać zgłoszenie, na adres: [email protected]. W treści wiadomości prosimy podać: imię i nazwisko, wiek oraz dane kontaktowe. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda od opiekunów prawnych.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu można znaleźć na: http://inicjatywab.pl/ciemnia-fotograficzna/

/inf. Fundacja Inicjatywa B/

Poprzedni artykułŚwidnicki Ekspres Rodzinny. Wkrótce zapisy
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]