Strona główna Bez kategorii Ubezpieczenie domku letniskowego – co trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie domku letniskowego – co trzeba wiedzieć?

0

Domek letniskowy to też dom – tyle że zamieszkany jedynie tymczasowo. Zadbanie o jego bezpieczeństwo poprzez wykupienie odpowiedniej polisy wcale nie musi się wiązać z ogromnymi kosztami.


Oferta tego typu usług na polskim rynku nie jest jeszcze tak szeroka jak na Zachodzie, gdzie popularność domków letniskowych jest o wiele większa niż u nas. Anglicy często wykupują tak zwane Holiday home insurances, oferowane przez przedsiębiorstwa takie jak Insurance Choice pod adresem https://www.insurancechoice.co.uk/products/home-insurance/holiday-home-insurance/. Jednak nawet u nas jednak koszt rocznego ubezpieczenia domku letniskowego wynosi mniej niż tysiąc złotych.

Jaki domek można ubezpieczyć?

Ubezpieczyciele w warunkach umowy jasno określają, jakie domki letniskowe można objąć ochroną, a jakich ubezpieczyć się nie da. Przede wszystkim domek nie może się znajdować na terenie ogródków działkowych, musi mieć fundamenty i wszystkie otwory zabezpieczone tak, by niemożliwe było dostanie się do jego wnętrza bez użycia siły. Do wykupienia polisy zabezpieczającej domek przed kradzieżą konieczne jest często udowodnienie, że budowla jest odpowiednio zabezpieczona poprzez zamontowanie co najmniej dwóch kłódek czy żaluzji antywłamaniowych. Z kolei ubezpieczenie domku drewnianego przed zdarzeniami losowymi jak pożar czy zalanie może okazać się znacznie droższe niż w przypadku domku murowanego. Konieczne jest również udowodnienie dobrego stanu technicznego budowli oraz instalacji elektrycznej.

Przed jakimi zdarzeniami chroni polisa?

W tym wypadku rozróżniamy dwa rodzaje polis: przed zdarzeniami losowymi i kradzieżą. Ubezpieczenie od skutków zdarzeń losowych obejmuje przede wszystkim zalanie i pożar. Częściej mamy do czynienia z zalaniem. Nawet jeśli jest ono niewielkie i wynika z wystąpienia wód gruntowych, to właściciel domku letniskowego i tak musi się liczyć z koniecznością remontu, którego kwota na pewno przekroczy cenę rocznej polisy. Uzyskanie ubezpieczenia od skutków kradzieży na ogół następuje po niewielkiej dopłacie do ubezpieczenia od skutków zdarzeń losowych. Dzięki temu możemy dodatkowo chronić mienie na posesji.

Pamiętajmy też, że każdy ubezpieczyciel określa, czym jest w rozumieniu umowy „mała szkoda”. Umowy nie obejmują takich właśnie małych szkód, których dolna granica określana jest zwykle na około trzysta złotych.

Wykupienie polisy na domek letniskowy nie wiąże się z wielkim wydatkiem, a znacznie podnosi poziom jego bezpieczeństwa. Warunki stawiane przez ubezpieczycieli mogą się różnić, dlatego konieczne będzie prześledzenie ogólnych warunków umowy w poszczególnych przedsiębiorstwach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMatematyczne zmagania w świdnickiej „jedynce”
Następny artykułŚwiatła wróciły na Zawiszów. Kosztowały krocie