Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Szyją 1918 flag na 100-lecie niepodległości

Szyją 1918 flag na 100-lecie niepodległości

0

Z udziałem seniorów, młodzieży i harcerzy wystartowała biało-czerwona sztafeta wolontariuszy szyjących flagi narodowe w gminie Świdnica. Pierwsze powstały właśnie na świetlicy w Grodziszczu. Łącznie będzie ich 1918 sztuk, jako upamiętnienie roku 1918, kiedy to po 123 latach Polska odzyskała niepodległość.

W czwartkowe popołudnie na świetlicy w Grodziszczu w ruch poszły maszyny, igły nici i zdolne palce pań, które ochoczo przystąpiły do tej biało-czerwonej sztafety. – Cieszymy się, że z udziałem młodzieży możemy rozpocząć szycie narodowych flag, włączając się tym samym w gminne obchody z okazji 100. Odzyskania Niepodległości. Nie ma nic piękniejszego jak dbałość o polską historię, tradycję i symbole narodowe. Dobrze, że możemy to realizować wspólnie z młodzieżą, harcerzami, którzy po nas może przejmą pewne działania i wzorce. W naszej wsi od kilku lat działa Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń”, więc mamy już doświadczenie we wspólnych działaniach – mówili uczestnicy wspólnego szycia flag na świetlicy w Grodziszczu.

To właśnie do harcerzy należał jeden z ostatnich etapów kompletowania biało-czerwonych flag. Pod okiem swojej drużynowej-podharcmistrzyni Aleksandry Karwali z 2. Świdnickiej Drużyny Harcerskiej „Róża Wiatrów” z Grodziszcza, uczyli się jak prawidłowo je składać. Każda flaga posiadać będzie ulotkę informacyjną, w której znajdą się daty najważniejszych świąt państwowych oraz przypomnienie zasad prawidłowego jej eksponowania.

Już teraz zachęcamy chętnych, aby zgłaszali się do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji osobiście lub telefoniczne pod numerem 74 852 1226 wew. 313, 314, 312 i przyłączenia się do tej biało-czerwonej sztafety – podkreśla Janusz Waligóra z Urzędu Gminy Świdnica. Na ten cel zakupionych zostało 2000 mb białej i czerwonej tkaniny. – Liczymy, że do wspólnej akcji przystąpią wszystkie sołectwa w gminie Świdnica. Do czego serdecznie zachęcamy – dodaje Waligóra.

Szycie 1918 biało-czerwonych flag to kolejna akcja gminy Świdnica w ramach tegorocznych obchodów uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W tym roku na terenie gminy zostanie posadzonych 100 dębów. Pierwsze sadzonki trafiły 10 marca do włodarzy wsi, z okazji ogólnopolskiego Dnia Sołtysa.

/opr. mn/

fot. Urząd Gminy Świdnica

Poprzedni artykułWspaniały sukces siatkarek z SP 105. Mamy mistrzynie Dolnego Śląska!
Następny artykułPokaz alchemików