Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Studenci na sali rozpraw w Krzyżowej

Studenci na sali rozpraw w Krzyżowej

2

W Krzyżowej trwa kolejna edycja projektu Model International Criminal Court (MICC) University. Biorący w nim udział studenci z całego świata symulują procesy Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

Uczestnicy projektu wcielają się w rolę sędziów, prokuratorów oraz obrońców i przeprowadzają symulację procesów sądowych. W ramach zespołów studenckich omawiane są hipotetyczne przypadki zbrodni wojennej, począwszy od zarzutów prokuratorskich, a skończywszy na negocjacjach dotyczących wypłaty odszkodowań ofiarom. W ramach projektu studenci tworzą również zespół prasowy, który śledzi negocjacje w MICC i tworzy raport z informacjami na temat aktualnych problemów związanych z prawami człowieka. Ustalenia te są prezentowane na koniec projektu w formie gazety i podczas konferencji prasowej.

Podczas pięciodniowego programu symulacja jest połączona z sesjami szkoleniowymi i seminariami poświęconymi aktualnym tematom międzynarodowego prawa karnego i praw człowieka.

Projekt MICC ma na celu promowanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a także sprzyja rozpowszechnianiu wiedzy o prawach człowieka.

Organizatorem projektu jest stowarzyszenie Kreisau-Initiative e.V., a partnerem wydarzenia jest Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

/Źródło Fundacja Krzyżowa/