Strona główna Wydarzenia Świdnica Radni proponują: rowerem do autobusu i w trasę! MPK odpowiada

Radni proponują: rowerem do autobusu i w trasę! MPK odpowiada

10

Czy wzorem innych polskich miast w Świdnicy zaczną jeździć autobusy ze specjalną przyczepą na rowery? Według radnych Świdnickiego Forum Rozwoju taki pomysł mógłby się sprawdzić na liniach podmiejskich, dojeżdżających m.in. do Lubachowa i Lutomi. Świdnickie MPK jest zainteresowane takim pomysłem i zapowiada przedłużenie linii nr 30 do Zagórza i Jedliny.

Rowerowe przyczepy doczepiane są do miejskich autobusów chociażby w Gdańsku, Rybniku. Popularną praktyką jest także tworzenie dedykowanych linii autobusowych, tzw. cyklobusy. Takie rozwiązanie istnieje m.in. w podpoznańskiej Murowanej Goślinie. – Dzięki uruchomionej linii miłośnicy dwóch kółek mogą bezpiecznie omijać drogi publiczne o dużym natężeniu ruchu, które nie posiadają ścieżek rowerowych oraz poznać bogactwo przyrody powiatu – tłumaczy Zbigniew Rusak z tamtejszego urzędu gminy.

Teraz pomysłem rowerowej przyczepki mieszczącej kilkanaście-kilkadziesiąt rowerów zainteresowali się świdniccy samorządowcy. – Chcielibyśmy, aby w okresie wiosenno-letnim na podmiejskich liniach MPK Świdnica, na początek dla linii 30 do Lubachowa, kursowały autobusy z możliwością przewozu rowerów. Następnie chcielibyśmy rozszerzyć ten pomysł na linie nr 10 oraz 60 – twierdzą radni ze Świdnickiego Forum Rozwoju.

Przedstawiciele MPK nie mówią “nie” tej propozycji – wręcz przeciwnie. – Już w ubiegłym roku rozważaliśmy możliwość zakupu takiej przyczepy, która byłaby wykorzystywana na kursach linii do Lubachowa. Wtedy też myśleliśmy nad przedłużeniem trasy do Zagórza Śląskiego – mówi Witold Tomkiewicz, rzecznik spółek miejskich. Jest bardzo prawdopodobne, że oba pomysły doczekają się realizacji w tym roku.

Aktualizacja:

MPK Świdnica od 1 maja do 30 września zamierza uruchomić w soboty i niedzielę oraz święta przejazdy komercyjne, za symboliczną odpłatnością, do Zagórza Śląskiego i do Jedliny Zdrój. Jeśli mieszkańcy Świdnicy będą systematycznie kursować nową linią nr 330, będącą przedłużeniem linii komunikacji miejskiej nr 30, to wówczas bardzo poważnie pomyślimy o zakupie takiej przyczepki – mówi Tomasz Kurzawa, prezes świdnickiego MPK.

/mn/

fot. Powiat Poznański

 • Chwała_Bohaterom

  bardzo ciekawy pomysl jakby dalej jezdzilo gdzies to sam bym sie wybral

 • Perun

  Ja wiem… Radochę mam z tego, że sam pojechałem i wróciłem. Pomysł dobry dla tras powyżej 30 km w jedną stronę – na przykład do Srebnej Góry, czy do Kłodzka. Trasa do Zagórza, wokół zalewu i do Świdnicy ma ok 33 km tam i z powrotem, czyli tak akurat jak się ma wolne 1,5 godziny:)

  • Krzysiek

   Dokładnie. Nie widzę sensu przyczepki na tak krótkich trasach.

   • Perun

    Wiesz, jeżdżę czasami z 8 letnią córką i wtedy myślę, że do Zagórza autobusem, a z powrotem rowerami byłoby dla niej OK. Ostatnio w niedzielę przejechałem z nią pętlę Świdnica – Bystrzyca Dolna – Witoszów – Świdnica i mimo początkowego zapału bliżej Witoszowa miała już mały kryzys, ale widok stada saren na polu zmobilizował ją do dalszej drogi:)

 • Krzysztof Czarnecki

  A MPK może jeździć niezarobkowo poza terenem gmin, które tworzą związek komunikacyjny?

 • Jan

  Marcin Paluszek gdzie byłeś przez 3 lata ze swoimi pomysłami i swoim zdaniem? ŚFR pokazało wszystkim jak się przez kilka lat klepie większość dla Cesarzowej by na koniec chcieć zaistnieć. Smutny i żałosny spektakl.

 • Rafał

  Ja bym wolał do Wałbrzycha linię 31 przez Świebodzice, ułatwia to dojazd do pracy, szkoły i wymianie turystycznej. Łatwiej byłoby dojechać do Książa i Palmiarni inni przyjechaliby do Świdnicy, łatwo dojechaloby się do Szczawna, na dworzec PkP na pendolino. W Wałbrzychu jeździ autobus do Czech i można się przesiąść, można pojechać na basen, do szpitali. Byloby lepiej i wygodniej do Wałbrzycha przez Świebodzice, no cóż.

  • Polak

   Super pomysł bardzo często kierowcy nie maja pojęcia jak uszanować rowerzystę na głównej drodze więc to dało by jakieś bezpieczne rozwiązanie .

 • Free Your Mind

  Jazda rowerem po drodze dla samochodow powinna byc zakazana, rowerzysta nie musi znac przepisow ruchu?!? Nie musi byc ubezpieczony ( przemyś to ) , rowery spowalniaja ruch drogowy. Rowery do lasu ,parku na scieżke
  Bardzo sie dziwie doroslym kiedy zabieraja rodzine i dzieci na rower po drodze Gdzie szaleją pijacy, piraci, cwaniaki różnej maści w swych maszynach. Jak wielkim zaufaniem w innych uczestnikow ruchu taki ojciec ktory zabiera male dzieci na rower po drodze dla samochodow??? Rower i samochod na drodze to przepis ma wypadek,

  • mulele1

   Masz rację … Ja bym ich przeniósł na tory …