Strona główna Polityka Platforma Obywatelska będzie miała swojego kandydata na prezydenta?

Platforma Obywatelska będzie miała swojego kandydata na prezydenta?

18

Podczas piątkowej Konwencji dolnośląskiej SLD przewodniczący struktur wojewódzkich Marek Dyduch podał, że kandydatem partii na prezydenta Świdnicy będzie obecnie urzędująca Beata Moskal-Słaniewska. Czy ten komunikat pomoże podjąć decyzję o własnych planach  wyborczych świdnickiej Platformie Obywatelskiej?

Na zdjęciu Jan Dzięcielski i Piotr Fedorowicz

Brak samodzielności zemścił się na PO w poprzednich wyborach samorządowych. Po rezygnacji z własnego kandydata, fiaskiem zakończył się start popieranego przez partię Grzegorza Schetyny Wojciecha Murdzka. Zakończyło się podwójnym blamażem, bo po wyborach Wojciech Murdzek zdecydowanie związał się z Prawem i Sprawiedliwością, startując  już z powodzeniem – z listy partii Jarosława Kaczyńskiego do Sejmu. Dziś jest członkiem partii Jarosława Gowina.

Na niepowodzenie w wyborach nałożyły się wewnętrzne problemy partii. Jednym ruchem rozwiązane zostały struktury PO w powiecie, a dopiero po dwóch latach udało się powołać jedno nowe koło. Mimo porażki w poprzednich wyborach, znów rozważana była kwestia postawienia na „nieswojego” kandydata. Rozważana była opcja poparcia obecnej prezydent Świdnicy. – Nie chcę niczego przesądzać. Zasadnicza różnicą jest to, czy kandydat startuje z konkretnej partii, z którą my konkurujemy, czy tworzy własny komitet. To otwiera możliwość poparcia. Ale – tak jak pani mówi, pani prezydent jest członkiem SLD i musimy brać to pod uwagę. Powtórzę, to jest bardzo poważna decyzja dla nas, bo Świdnicę traktujemy jak strategiczne miejsce na Dolnym Śląsku i w okręgu wyborczym, dlatego staram się pokazać różne argumenty, ale do samej decyzji jeszcze daleko – mówił w lutym poseł Tomasz Siemoniak. Czy wraz ze słowami Marka Dyducha na Konwencji dolnośląskiego SLD, dylematy PO zakończyły się?

Jak informował rzecznik dolnośląskiej SLD w komunikacie, przewodniczący Marek Dyduch podkreślił, że Sojusz czeka długa i wyczerpująca kampania samorządowa. Potwierdził pełne poparcie dla kandydatów SLD na prezydentów dolnośląskich miast takich jak Świdnica, gdzie kandydatem SLD będzie urzędująca prezydent Beata Moskal-Słaniewska (…).

Piotr Fedorowicz mówi, że od początku jest przekonany, że PO powinna mieć własnego kandydata na prezydenta, jednak decyzje nadal nie zapadły i powinny być znane na początku maja. Tym kandydatem mógłby być Jan Dzięcielski, obecny przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy. – Nie uchylam się od tej odpowiedzialności – mówi, ale zaznacza, że nic nie jest przesądzone.

/asz/

 

Poprzedni artykułRzeka znowu zanieczyszczona?
Następny artykułZakaz picia w praktyce: o 127% więcej zgłoszeń niż rok temu