Strona główna Wydarzenia Świdnica Niecodzienna nauka w Akademii Wiedzy Koniecznej

Niecodzienna nauka w Akademii Wiedzy Koniecznej [FOTO]

0

Zajęcia z języków obcych, taneczne, fitness, wyjazdy na koncerty i do kina, warsztaty i wolontariaty to niektóre z atrakcji zawartych w bogatej ofercie, z której mogły skorzystać osoby przystępujące do projektu ,,Akademia Wiedzy Koniecznej – nowe oblicze szkoły jako Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji’’ w Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy.


Działania w ramach akademii zostały podsumowane podczas dzisiejszej gali w świdnickim teatrze. W uroczystości wzięli udział m.in. wszyscy uczestniczy projektu oraz społeczność szkoły. Spotkanie otworzył pokaz aerobiku poprowadzony przez  Joannę Pijanowską. W programie artystycznym uroczystości nie zabrakło również występu grupy tanecznej przygotowanego w ramach projektu na zajęciach tanecznych przez Leszka Kościołka.
Uroczystość poprowadzili  Izabela Glinka oraz  Magdalena Mikulic, które podsumowały najważniejsze działania i zaprezentowały osiągnięcia uczestników projektu. „Studenci” skorzystali z bogatej oferty bezpłatnych zajęć, np. kursów języka angielskiego i niemieckiego, zajęć tanecznych, fitness i rękodzielniczych.  Opiekunowie dzieci mogli zgłębiać wiedzę z zakresu wychowani w Szkole Rodziców, nie zabrakło także zajęć poprawiających szanse na rynku pracy.

Akademia miała jeszcze jeden cel, zbliżyć do siebie różne pokolenia, a służyły temu wyjazdy na ciekawe wydarzenia kulturalne oraz  spotkania integracyjne, takie jak wyjścia do kina i wyjazd na koncert do Wrocławia, organizacja Jarmarku Bożonarodzeniowego w szkole, zwiedzanie największej w Europie mobilnej wystawy klocków Lego, spotkanie wigilijne, wyjazd uczestników Olimpiady Rodzinnej do profesjonalnego studia nagrań we Wrocławiu.

Projekt zaangażował również uczestników w różnego rodzaju działania na rzecz społeczności lokalnej, do aktywnego spędzania czasu i poznania swojej lokalnej historii w ramach Gry Społecznej- ,,Olimpiada Rodzinna’’.

LOWE, bo tak w skrócie nazywano projekt, współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Instytucją wspomagającą projekt jest Politechnika Wrocławska we współpracy ze stowarzyszeniem aktywności obywatelskiej ,,Carpe Diem’’.  Wartość grantu na projekt wyniosła 200 tysięcy złotych, a jego koordynatorką była  Monika Urbanowicz. Świdnicka „dwójka” znalazła się w elitarnym gronie 20 szkół z całej Polski, w których realizowano Akademię Wiedzy Koniecznej.

Podczas gali zaprezentowano krótkie nagrania przygotowane przez uczestników projektu, które powstały m.in. podczas akcji ,,List do Świętego Mikołaja’’, charytatywnej zbiórki książek czy też ,,Akcji Karmnik’’ pomagającej ptakom i owadom przetrwać zimę.

Podczas gali wręczono nagrody rodzinom, które od października do marca wykonywały zadania społeczne: rodzinie ,,Unicornów’’ za zajęcie czwartego miejsca, ,,Niebezpiecznie Aktywnej Rodzinie’’ za trzecie miejsce, grupie ,,Los Aventureros’’ za zajęcie drugiego oraz zwycięskiej drużynie ,,Power Girls’’.

– Jestem bardzo szczęśliwa z osiągniętych efektów, bo szczęście nasze jest wtedy, gdy nasi goście, nasi uczestnicy projektu są zadowoleni – podsumowała Alicja Matysik, dyrektorka SP nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy.

Marta Bułgajewska
praktyka studencka
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński