Strona główna Wydarzenia Świdnica Nauka pod okiem fachowców. Powstanie klasa patronacka w „Mechaniku”

Nauka pod okiem fachowców. Powstanie klasa patronacka w „Mechaniku”

0

Już we wrześniu w Zespole Szkół Mechanicznych ruszy specjalna klasa patronacka, której uczniowie trafią pod skrzydła pracowników świdnickiej firmy produkującej m.in dźwigi oraz wyposażenie dla stoczni i platform wiertniczych. – Mam nadzieję, że będzie to owocna współpraca zarówno dla szkoły, dla powiatu, ale także dla przedsiębiorstwa, które będzie mogło pozyskać dobrych pracowników i fachowców – mówi starosta świdnicki.

W piątek w siedzibie firmy ZUPBADURA podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia klasy patronackiej w „Mechaniku”. – To ważny dzień dla szkolnictwa zawodowego w powiecie świdnickim. Przedsiębiorcy wreszcie zaczęli się włączać w pomoc samorządom, w zakresie kształcenia zawodowego młodzieży – podkreśla starosta Piotr Fedorowicz.

Jako organ prowadzący szkoły zawodowe, nie mamy takich środków, ani dostępu do nowoczesnych technologii, aby po zakończeniu procesu edukacyjnego młodego człowieka, móc z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że wykształciliśmy go na dobrego fachowca. Wasza pomoc jest w tym niezbędna, wy jesteście z tym wszystkim na bieżąco, a zarazem macie szansę dostać później człowieka, już w jakiś sposób ukształtowanego, aby później mógł w waszych firmach pracować – mówi Fedorowicz, zwracając się do świdnickich przedsiębiorców.

Wtóruje mu Krzysztof Anklewicz, dyrektor ZSM. – Bardzo mi zależy, by uczniowie mieli dostęp do najnowszych technologii, do najnowszych procesów produkcji, najnowszych sposobów montażu maszyn i urządzeń. Pomimo tego, że mamy bardzo dobrą bazę dydaktyczną, to jednak nie jesteśmy w stanie bez pracodawcy pokazać młodzieży tego wszystkiego, co odbywa się w dzisiejszym świecie technicznym – twierdzi.

Rozmawiamy z pracodawcami i szacujemy ich potrzeby, po to żeby wdrażać w naszej ofercie nowe zawody. Takim nowym zawodem jest mechanik-monter maszyn i urządzeń w branżowej szkole I stopnia, natomiast jeśli chodzi o technikum, jest to kwalifikacja w zawodzie technik-mechanik – mówi Anklewicz. Dyrektor „Mechanika” podkreśla, że od wielu lat poszukiwano pracodawców, z którymi warto nawiązać współpracę. Taką firmą okazała się ZUPBADURA.

Na czym będzie polegać współpraca szkoły z przedsiębiorstwem? Uczniowie klasy patronackiej będą mogli korzystać ze wsparcia dydaktycznego zapewnionego przez firmę, będą w niej mogli odbywać praktyki zawodowe, a najlepsi będą otrzymywać stypendium oraz nagrody. – Nasi uczniowie mogą się tutaj naprawdę dużo nauczyć. Jest to zakład nowoczesny, bardzo prężnie się rozwijający, a zawód, który wespół z firmą ZUPBADURA będziemy prowadzić, gwarantuje naprawdę dobrą i dobrze płatną pracę – zapewnia dyrektor ZSM.

/mn/

Poprzedni artykułStrzegomska aleja odzyskuje blask [FOTO]
Następny artykułMartwy noworodek na wysypisku [Aktualizacja]