Strona główna Kultura Koncert Maria Magdalena Kammarkör w Kościele Pokoju

Koncert Maria Magdalena Kammarkör w Kościele Pokoju

0

Chór kameralny parafii ewangelickiej św. Marii Magdaleny w Sztokholmie wystąpi 11 maja w Kościele Pokoju w Świdnicy. Maria Magdalena Kammarkör założony w 1995 roku to 35 śpiewaków, którzy prezentują utwory sakralne i świeckie z różnych epok.

Ostatnio brali udział w wykonaniu „Ein Deutsches Reqiuem” Brahmsa wraz z muzykami z orkiestry symfonicznej Szwedzkiego Radia. Przed trzema laty nagrali swoją najnowszą płytę „Rosa Mystica” ze współczesną muzyką skandynawską, a także z utworami Purcella, Rheinbergera i Stanforda.

Zespół prowadzi prof. Mats Nilsson, profesor dyrygentury chóralnej z Królewskiej Wyższej Szkoły Muzycznej w Sztokholmie. Jest dyrygentem Maria Magdalena Kammarkör, a także Maria Magdalena Vokalensemble. W latach 1998-2003 był dyrektorem muzycznym Sydney Philharmonia Choirs, największej organizacji chóralnej w Australii, której koncerty przeważnie odbywają się w Operze w Sydney. Podczas pobytu w Sydney wykonał wraz ze swoimi zespołami wiele dzieł na chór i orkiestrę, m.in. większość dużych dzieł chóralnych Bacha. Wykładał także dyrygenturę chóralną w Sydney Conservatorium of Music. Regularnie pogłębia swoją wiedzę u Andrew Parrotta w Oksfordzie, wybitnego specjalisty muzyki dawnej.

Świdnicki koncert jest częścią krótkiej trasy Maria Magdalena Kammarkör po Polsce, podczas której zespół wystąpi także we Wrocławiu i Krakowie. W Świdnicy usłyszymy m.in. dzieła Arvo Pärta, szwedzkich kompozytorów Davida Wikandera i Svena-David Sandströma oraz Petera Erasmusa Lange-Müllera, duńskiego kompozytora i pianisty.
– Wizyta Chóru św. Marii Magdaleny jest kontynuacją naszych przyjaznych stosunków ze Szwecją, których początki sięgają XVII wieku – mówi Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej w Świdnicy.

Przypomnijmy, że w 1654 roku, na trzy lata przed postawieniem Kościoła Pokoju, świdniczanin Christian Czepko wyruszył w podróż do Sztokholmu, aby na tamtejszym dworze prosić o wsparcie budowy świątyni. Także pod naciskiem dworu szwedzkiego, na mocy ugody z Altranstädt Habsburgowie zgodzili się na zwrócenie śląskim protestantom kościołów, na wybudowanie sześciu nowych tzw. kościołów Łaski i na wyposażenie świątyń w dzwonnice i wieże. Dzięki temu na placu Pokoju stoi do dziś dzwonnica z 1708 roku. Szwedzkich wątków jest tu więcej: drewniany ołtarz z 1752 roku, wzniesiony w setną rocznicę zezwolenia na budowę kościoła został ufundowany przez Szweda Petera Pauliandera, który był starszym świdnickiego cechu garncarzy i w tym celu w testamencie zapisał 1500 talarów. Współcześnie Kościół Pokoju gościł premiera Szwecji Görana Perssona oraz szwedzką parę królewską, Karola XVI Gustaw i królową Sylwię. – Dobrze współpracujemy z partnerską parafią w Gnarp; prowadzi ją ksiądz Sophia Aspling, która odwiedza nas wraz ze swoimi parafianami – dodaje Bożena Pytel.

Początek koncertu o g. 18, wstęp wolny.

/Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy/