Strona główna Wydarzenia Żarów Dworzec odzyskuje dawny blask

Dworzec odzyskuje dawny blask [FOTO]

0

Dobiega końca remont budynku dworca kolejowego w Żarowie. Obiekt został zmodernizowany zarówno w środku, jak i na zewnątrz.  Inwestycja zakładała gruntowną przebudowę dworca obiektu. Planowany termin jej zakończenia zaplanowany został na drugi kwartał 2018 roku.

– W budynku pojawiły się także udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się – m.in. pochylnie i poręcze. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących zamontowane zostały specjalne ścieżki prowadzące i tablica multisensoryczna. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowane będą również toalety. W ramach prac zamontowano monitoring, wymieniono m.in. instalację oraz stolarkę okienną i drzwiową i odnowiono sztukaterię i historyczną klatkę schodową. Na terenie zmodernizowanego obiektu przewidziane zostało również pomieszczenie, w którym może być prowadzona sprzedaż biletów. Zagospodarowany został także najbliższy teren wokół dworca, powstało m.in. kilka miejsc parkingowych. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe – wyjaśnia Katarzyna Grzduk z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.

Remont się jeszcze nie zakończył, ale już dziś widać, że budynek dworca PKP odzyskał utracony blask. I nie straszy już swoim wyglądem. Niebawem dworzec udostępniony zostanie mieszkańcom. Cały wizerunek ulicy Dworcowej w Żarowie także zmieni swój wizerunek. – Wkrótce zakończą się tutaj prace związane z budową Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. W ramach tego zadania przebudowane zostało skrzyżowanie i powstało rondo. Większa część tych prac została już zrealizowana, ale inwestycja jeszcze się nie zakończyła. Trwa jeszcze także budowa ścieżek rowerowych, chodników, parkingów wraz z oświetleniem na terenie naszego miasta. Dzięki temu nie tylko ulica Dworcowa w Żarowie, ale również centrum miasta zyska nowy wizerunek – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Remont dworca PKP pochłonie około 5 milionów złotych. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych PKP S.A. i środków budżetu państwa.

Magdalena Pawlik, UM Żarów