Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Dąb nr 1 posadzony

Dąb nr 1 posadzony [FOTO]

6

100 dębów za każdy rok odzyskanej niepodległości posadzą w gminie Świdnica jej mieszkańcy, samorządowcy, radni, uczniowie szkół i organizacji społecznych. Drzewa sadzone w tym roku w całym kraju będą upamiętniać 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dęba z tabliczką nr 1 wójt gminy Teresa Mazurek wraz z zaproszonymi gośćmi i uczniami posadziła przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Grodziszczu.

Inicjatywa podjęta przez wiele samorządów w całym kraju nawiązuje do przedwojennego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918-1928. Były one uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiele z tych drzew przetrwało do dzisiaj, stając się niejako świadkami tamtych ważnych wydarzeń. – Bardzo się cieszę, że ta piękna tradycja jest kontynuowana, szczególnie przez młode pokolenia. Tym większa jest moja radość, że dziś wśród młodego pokolenia mogę sadzić dęba z tabliczką numer 1 ze 100 w gminie Świdnica, na pamiątkę 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kiedy będzie przychodzić w to miejsce wraz ze swoimi dziećmi, to będzie mogli im opowiadać, że byliście świadkami tej uroczystości. Mam nadzieję, że będziecie dbać o niego. Jest jeszcze jeden aspekt. Niebawem będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi. Musimy pamiętać, że drzewa i krzewy to nasze „zielone płuca”, dzięki którym jesteśmy zdrowsi – podkreślała wójt gminy Teresa Mazurek.

Pierwsze sadzonki trafiły 10 marca do sołtysów z okazji ogólnopolskiego Dnia Sołtysa, ale to właśnie teraz w większości sołectw odbywają się pierwsze uroczystości z tym związane. Dęby Niepodległości są już m.in. w Grodziszczu, Burkatowie, Mokrzeszowie oraz przy Przedszkolu Bajkowa Dolinka w Pszennie.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułGimnazjaliści zmagali się z naukami ścisłymi
Następny artykułLiga TKKF: Wygrana ekipy Swidnica24.pl