Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Świętowali Dzień Sołtysa

Świętowali Dzień Sołtysa [FOTO]

0

11 marca obchodzony jest Dzień Sołtysa. W całej Polsce jest ich ok 40 tysięcy,  w gminie Świdnica – 33. Dziękuję za wasz trud , wysiłek wkładany w realizowanie wielu cennych przedsięwzięć i projektów oraz imprez kulturalnych dla mieszkańców naszej gminy – mówiła wójt Teresa Mazurek podczas sobotnich uroczystości w Grodziszczu.

Spośród 33 sołtysów w gminie Świdnica 16 to panie, a 17 panowie.  Najdłużej funkcję  pełni Fabian Bartoszewicz z Witoszowa Dolnego, bo nieprzerwanie od 1976 r. Każdego roku, w ramach funduszu sołeckiego w gminie Świdnica wydzielane są środki na inwestycje, o których decydują mieszkańcy wsi.  Tylko w tym roku na ten cel zostało wyodrębnionych ponad 738,4 tys. zł.

 – W kalendarzu świąt związanych z samorządem, jest dzień samorządowca i dzień sołtysa. Bardzo cenię sobie współpracę z państwem. Na co dzień zajmujecie się sprawami swoich lokalnych społeczności, tj. chodniki, lampy, bezpańskie psy. Rozwiązujecie problemy mieszkańców wsi pełniąc służbę dla dobra innych, która daje nie tylko satysfakcję, ale przede wszystkim mobilizację do dalszych starań o jak najlepsze gospodarowanie i rozwój swoich miejscowości. Dbacie o to by nasze wsie były nowoczesne i przyjazne, by żyło się w nich dobrze – podkreślała podczas uroczystości wójt gminy.

Miłym akcentem Dnia Sołtysa był muzyczny koncert „Rozśpiewanych dzieciaków z Gminy Świdnica” pod kierunkiem Tadeusza Szarwaryna i Dariusza Jarosa oraz występ utalentowanych gimnastyczek z gminy Świdnica tworzących „Trio Elegance Akrokar” wraz z koleżankami z klubu MKS Polonia Świdnica pod kierunkiem Anny Kozieł.

Uroczystość z okazji Dnia Sołtysa miała również akcent patriotyczny. To właśnie do sołtysów wsi gminy powędrują pierwsze 33 ze 100 sadzonek dębów. Drzewka mają uczcić 100-ną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji na terenie gminy Świdnica zostanie posadzonych 100 dębów.  Pierwszą tabliczkę sołtys sołectwa Grodziszcze Agnieszka Karwala.

/Źródło i zdjęcia UG Świdnica/