Strona główna Wydarzenia Postępowanie upominawcze – czym jest i co musisz o nim wiedzieć?

Postępowanie upominawcze – czym jest i co musisz o nim wiedzieć?

0

Postępowanie upominawcze to postępowanie odrębne, które uregulowane zostało w Kodeksie postępowania cywilnego. Charakteryzuje się ono odmiennymi regulacjami niż postępowanie zwykłe. Postępowanie to zmierza do szybkiego uzyskania tytułu egzekucyjnego przez wierzyciela wysuwającego roszczenie pieniężne, którego dłużnik w żaden sposób nie kwestionuje.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje postępowania upominawczego: postępowanie nakazowe i upominawcze oraz elektroniczne postępowanie upominawcze. W dalszej części artykułu kancelaria windykacyjna Vindicat odpowiada na pytanie, czym jest elektroniczne postępowanie upominawcze oraz jakich wysokości roszczeń możemy dochodzić.

Kiedy wydaje się nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Wedle prawa, nakaz zapłaty może być wydany w sprawie o charakterze cywilnym, a także w sprawach z zakresu prawa pracy, a nawet w sprawach o charakterze gospodarczym. W praktyce nakaz zapłaty wydawany jest w momencie, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych przypadkach, tylko i wyłącznie jeśli przepis szczególny tak stanowi. Kwestia ta podobnie wygląda w odniesieniu do elektronicznego postępowania upominawczego. W chwili obecnej z racji braku takich regulacji w przepisach normujących zasady postępowań, zarówno postępowanie upominawcze jak i elektroniczne postępowanie upominawcze dedykowane jest dochodzeniu roszczeń pieniężnych. W przypadku postępowania nakazowego można dochodzić świadczenia pieniężnego, jak i świadczenia innych rzeczy zamiennych.
Dowiedz się również więcej czym jest: EPU – Elektroniczne Postępowanie Upominawcze.

Roszczenia pieniężne – jaka może być ich wysokość?

W postępowaniu upominawczym możemy dochodzić dowolnie wysokiej sumy pieniędzy – zarówno kwoty tysiąca złotych, jak i kwoty kilkunastu milionów złotych. Skąd taka rozbieżność? W przepisach regulujących postępowanie upominawcze nie znalazł się zapis ograniczający kwotę roszczenia, jaką można dochodzić w przebiegu postępowania. Ograniczenia te jednak pojawiają się dla postępowania uproszczonego, w jego przypadku można dochodzić roszczeń o maksymalnej kwocie 10 tysięcy złotych.

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Głównym założeniem, dla którego powstało elektroniczne postępowanie upominawcze, jest przyspieszenie pracy sądów oraz usprawnienie rozwiązywania sporów dotyczących niespłaconych długów pieniężnych. Dzięki elektronicznemu postępowaniu upominawczemu wszelkie formalności związane z należnością można wykonać samodzielnie z poziomu własnego domu, za pośrednictwem Internetu bez konieczności osobistej wizyty w sądzie. Wnioski złożone w ten sposób rozpatruje e-sąd z siedzibą w Lublinie. Aby móc skorzystać z możliwości złożenia elektronicznego postępowania upominawczego należy mieć ważny certyfikat służący do składania podpisu elektronicznego.
Jak nietrudno się domyślić, dzięki temu, że kontakt między Tobą a sądem odbywa się za pośrednictwem drogi elektronicznej, czas przeprowadzenia postępowania w tej formie jest krótszy niż postępowania upominawczego w formie tradycyjnej. Można więc śmiało powiedzieć, że elektroniczne postępowanie upominawcze ma dwie zalety, dla których warto pójść właśnie tą drogą – koszty jego przeprowadzenia są niższe i jest ono mniej czasochłonne w porównaniu z tradycyjnym postępowaniem upominawczym.
Więcej na temat postępowania upominawczego dowiesz się z artykułu https://vindicat.pl/baza-wiedzy/postepowanie-upominawcze/, w którym opisano, jak wygląda rozpoznanie sprawy w postępowaniu upominawczym oraz jak przygotować się przed złożeniem sprawy przeciwko dłużnikowi.

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRadosnych Świąt Wielkanocnych
Następny artykułZagrali w rocznicę urodzin kompozytora [FOTO]