Strona główna Kultura ,,PEGAZIK’’ czyli młodzi ludzie w świecie poezji

,,PEGAZIK’’ czyli młodzi ludzie w świecie poezji

0

Po raz kolejny w Świdnickim Ośrodku Kultury zostaną zorganizowane eliminacje miejskie XXIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego. 37 zdolnych uczniów szkół podstawowych i gimnazjum wyrecytuje wybrane przez siebie wiersze. Eliminacje dotyczyć będą dwóch kategorii: młodsi oraz starsi.

Zdjęcie archiwalne

Organizatorem konkursu ,,Pegazik’’ jest Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, które po raz 23. zaprasza dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych do zaprezentowania ulubionych wierszy i fragmentów prozy.

Konkurs rozpocznie się w sali lustrzanej ośrodka 15 marca (czwartek) o godz.10.00. Weźmie w nim udział 16 osób w kategorii ,,starsi’’ (klasa VI szkoły podstawowej i uczniowie II, III klas gimnazjum) oraz 21 osób w kategorii ,,młodsi’’(klasy IV, V, VI szkoły podstawowej). Uczestnicy konkursu to po trzech wykonawców z każdej ze szkół. Ich lista jest już zamknięta, ponieważ karty zgłoszeniowe można było dostarczać do 7 marca.

Eliminacje powiatowe, w których każdą gminę reprezentuje do trzech wykonawców w poszczególnych kategoriach, zostaną zorganizowane 22 marca- kategoria ,,młodsi’’, a 23 marca- kategoria ,,starsi’’. Karty zgłoszeniowe należy dostarczyć do dnia 15 marca.

,,Pegazik’’ wiekowo jest skierowany przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W przypadku kategorii ,,młodsi’’ uczniowie recytują jeden wiersz. W przypadku kategorii starsi mamy dwa utwory do zaprezentowania – poetycki oraz napisany prozą. Konkurs kończy się w Kłodzku na Eliminacjach Wojewódzkich.

Dobór utworów prezentowanych na konkursie jest różnorodny. Nie jest to konkurs tematyczny. Najważniejsza w tego typu konkursach jest ciekawa i umiejętna prezentacja utworu. Nie wystarczy samo wyrecytowanie wiersza z pamięci. Ważne są emocje w przekazie.

W tym roku Świdnicki Ośrodek Kultury organizuje również Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół średnich i osób dorosłych. Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości można się spodziewać utworów związanych z tematyką niepodległościową.

Marta Bułgajewska
praktyka studencka

Poprzedni artykułPonad 200 tysięcy złotych na Dni Świdnicy
Następny artykułMilenka czeka na dom [Aktualizacja]