Strona główna Kultura Nowe „Lekcje Sztuki” o gotowaniu i wystroju wnętrz

Nowe „Lekcje Sztuki” o gotowaniu i wystroju wnętrz

0

W kwietniu ruszy nowy cykl pod hasłem – „Lekcje sztuki”. Przez cały miesiąc, w każdy czwartek na spotkania skupione wokół designu i sztuki gotowania zaprasza Fundacja Ładne Historie.

Inicjatywa rusza ponownie 5 kwietnia. W ramach projektu, Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan – kuratorki projektu „Przepis na mały dizajn” – zaproszą na spotkanie, które przybliży uczestnikom ideę projektu oraz pozwoli wykonać samodzielnie kilka obiektów według tytułowych, przygotowanych przez projektantów przepisów. „Przepis na mały dizajn” testuje formułę otwartych licencji w odniesieniu do dizajnu – projektanci udostępniają swoje pomysły, a wraz z nimi dokładne instrukcje, jak wykonać zaprojektowane przez nich obiekty. Dzięki ich realizacji każdy może przekonać się, że design to nie tylko rzeczy, ale i sposób myślenia o otaczającym nas świecie.

Tematem wydarzenia będzie także kuchnia. – Skupimy się więc na przepisach dotyczących jedzenia i spędzania czasu wokół stołu. Wszystkich uczestników pierwszego spotkania prosimy o przyniesienie ze sobą jednego talerza – zapowiadają organizatorzy. Na spotkaniu będzie można kupić książkę zbierającą wszystkie przepisy przygotowane w ramach projektu.

Tydzień później, 12 kwietnia, organizatorzy zapraszają na „Wielkie żarcie, czyli Stół z powyłamywanymi nogami” z udziałem Magdaleny Serafińskiej i Krzysztofa Kucharczyka. Uczestnicy przyjrzą się procesowi powstawania oraz sposobowi prezentacji wystawy pokazywanej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 pod tą nazwą. Jej celem była obserwacja działań twórczych stojących za tworzeniem niezwykłych przedmiotów przez artystów. Podczas warsztatu prowadzący wspólnie z odbiorcami zastanowią się nad odbiorem designu, jego połączeniem z funkcjonalnością, bazując rozmowę na przykładzie realizowanej wystawy.

Przedostatni czwartek, 19 kwietnia, świdniczanie spędzą z inicjatywą Food Think Tank, której eksperymentalnej pracy przyświeca hasło – „Wszystko ma się zgadzać”, a opowie o tym Karina Marusińska, na co dzień pracująca na Wydziale Ceramiki i Szkoła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ekipa działaczy, m. in. kucharzy, baristów, rzemieślników, muzyków czy chemików skupia się na wspólnym procesie edukacji i rozwoju, w efekcie tworząc niepowtarzalną, nową wizję kulinariów. Istotnym elementem tej współpracy jest zasada: „im więcej dajesz, tym więcej otrzymujesz”. Na tym przykładzie prowadzący opowie, jak przebiega komunikacja w tak dużej i zróżnicowanej grupie pełnej indywidualności oraz jej wynikach.

Kwietniową ofertę Lekcji Sztuki zamyka Tomasz Krzeczkowski z Cudo Kombucha Tea, prowadzący spotkanie pod nazwą „Siejemy dobry ferment”. Zgromadzeni uczestnicy poznają od kuchni proces tworzenia konkretnych smaków na przykładzie różnych rodzajów kombuchy (bezalkoholowego napoju fermentowanego, warzonego na bazie najlepszych, wyselekcjonowanych herbat). Praca nad nim wymaga szukania odpowiedniego balansu już w trakcie samego warzenia – pomiędzy tymi procesami a kreacją artystyczną. W jaki sposób napój może oddziaływać na zmysły i czy jest to zbieżne do dzieł sztuki? O wadze identyfikacji wizualnej oraz designie produktu opowie gość spotkania.

Wszystkie lekcje rozpoczynają się o godz. 18.00 w Galerii Fotografii w Świdnicy. Wykłady są bezpłatne. Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u wydarzenia.

/materiały organizowany/

Poprzedni artykułWielopokoleniowe centrum na Kraszowicach jednak się opłaca?
Następny artykułWpłynęło już 18 wniosków na wymianę pieców