Strona główna Wydarzenia Świdnica Miejska droga krzyżowa wyruszy ulicami Świdnicy

Miejska droga krzyżowa wyruszy ulicami Świdnicy

0

Nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są nabożeństwa pasyjne, rozważające poszczególne etapy Męki Pańskiej. Należy do nich chociażby Droga Krzyżowa, która dziś wyruszy ulicami Świdnicy.

Jak co roku o godz. 19.30 wyrusza z Parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy kierując się w stronę placu św. Jana Pawła II. Droga krzyżowa w poszczególnych stacjach będzie przebiegała do katedry. Rozważania będzie prowadzić ks. biskup Ignacy Dec – mówi ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik kurii świdnickiej.

Droga Krzyżowa stanowi nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa do śmierci i złożenia go do grobu. Tradycja jej odprawiania powstała w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku.

W kościołach katolickich droga krzyżowa przedstawiana jest w obrazach lub rzeźbach rozmieszczonych najczęściej na ścianach bocznych świątyni. Stacje drogi krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla wiernych są również podstawą rozważań medytacyjnych dotyczących takich wartości jak prawda czy miłość.

/red./
/materiały: diecezja świdnicka, wikipedia/