Strona główna Wydarzenia Strzegom Wyremontują podwórko za blisko 500 tys. zł

Wyremontują podwórko za blisko 500 tys. zł [FOTO]

0

Jedno z największych podwórek w Strzegomiu – zlokalizowane pomiędzy ulicami: Świdnicką, Boh. Getta, Krótką, Rynkiem i Ogrodową – będzie w końcu zmodernizowane. Roboty już się rozpoczęły i potrwają do końca sierpnia tego roku.

Inicjatorami remontu podwórka byli radni Rady Miejskiej w Strzegomiu – Monika Kozłowska i Cezary Włodarczyk, którzy złożyli wnioski w tej sprawie do Budżetu Obywatelskiego na lata 2017 i 2018. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców wymienionych ulic udało się w ramach Budżetu Obywatelskiego pozyskać środki finansowe na ten cel. Wartość robót planowanych do wykonania wynosi ok. 472 tys. zł.

Podwórko to jest jednym z wielu, które nie było remontowane od lat. Jego projekt konsultowany był z mieszkańcami okolicznych budynków. – Brak parkingów sprawiał, że samochody stawiane były poza wyznaczonymi miejscami, niszcząc w ten sposób posesje. Zaplanowane w projekcie miejsca parkingowe przyczynią się do tego, aby panował tam ład i porządek, a przede wszystkim mieszkańcy przyległych bloków będą mieli możliwość zaparkowania samochodu przy własnej posesji. Wszystkie skwerki i place położone na tym podwórku były zajmowane przez samochody osób, które szukały miejsc parkingowych poza strefą płatnego parkowania – mówi Monika Kozłowska. – Istotnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo osób korzystających z podwórka jest zaprojektowanie i w najbliższym czasie wykonanie chodników. Do tej pory wszyscy poruszali się ulicą albo mizernym poboczem. Nowa aranżacja terenów zieleni, zamontowanie ławek, koszy na śmieci stworzy w centrum miasta miejsce pełne uroku – dodaje Cezary Włodarczyk.

Modernizacja tego podwórka jest kontynuacją wyremontowanych już wcześniej przyległych ulic oraz parku „Strzegomskie Planty”, a w niedalekiej przyszłości rewitalizacji terenów wzdłuż Strzegomki i parku przy ul. Kasztelańskiej. – Najważniejsze korzyści płynące z tej inwestycji, to stworzenie przyjaznego otoczenia dla bardzo wielu mieszkańców centrum miasta, które sprawi, że z chęcią będą spędzać czas na świeżym powietrzu, gdzie będzie czysto i bezpiecznie. W przyszłości zaplanowanie i zamontowanie monitoringu tego obszaru poprawi bezpieczeństwo oraz ograniczy dewastację terenu – podsumowują zgodnie radni.

Wykonawcą przebudowy podwórka jest strzegomska firma Granit Dariusz Pylak Sp. z o. o.

/Tomasz Wanecki, UM Strzegom/